BJCA logo
Berkshire Junior Chess

Player info - Ryan Chen
School:Reading School
Age:over 17
Grade(s):1317 (Berkshire Junior grade)   (see more about grading)
Summary:
2010-11: 1 tournament, 2 county team matches
Berks grade: start: 1297, end: 1317, max: 1317
Ranking(s): Under 18: 20
2009-10: 4 tournaments, 2 county team matches
Berks grade: start: 1265, end: 1297, max: 1297
Ranking(s): Under 18: 19
2008-09: 2 tournaments, 3 county team matches
Berks grade: start: 1205, end: 1265, max: 1265
Ranking(s): Under 18: 22
2007-08: 7 tournaments, 6 county team matches
Berks grade: start: 1066, end: 1195, max: 1218
Ranking(s): Under 11: 5, Under 18: 21
2006-07: 22 tournaments, 10 county team matches
Berks grade: start: 1049, end: 1066, max: 1113
Ranking(s): Under 11: 6, Under 18: 18
2005-06: 25 tournaments, 9 county team matches
Berks grade: start: 1011, end: 1049, max: 1064
Ranking(s): Under 9: 2, Under 11: 6
2004-05: 12 tournaments, 4 county team matches
Berks grade: start: 910, end: 1011, max: 1011


Page display options:
Time frame: Default (current and previous season) / All seasons
Sort order: Event Type / Chronological (earliest first) / Reverse Chronological
Content: Events / Opponents


OpponentW-D-LDateResultEvent
Adair, James0-0-2Jan-07LossSAE - Mary Hare School
Apr-08LossUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Andrews, David1-0-1Feb-05LossUK Chess Challenge Qualifying Event
Mar-07WinNine Mile Ride Closed Tournament
Anwar, Aneeka1-0-0May-10WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 13 Boys and Girls)
Archer-Lock, Adrian0-1-14Feb-05LossSAE - St. Michael's (Open Section)
Mar-05LossSAE - Gorse Ride (Open Section)
Apr-05LossSAE - Sonning Common
May-05LossMaidenhead Junior Club Tournament
Dec-05LossSAE - Dolphin School (Open Section)
Jan-06LossSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Jan-06DrawSAE - Eagle House
Feb-06LossUK Chess Challenge Qualifying Event
May-06LossLightning Tournament
Sep-06LossSAE - Maiden Erlegh
Jan-07LossSAE - Mary Hare School
Nov-07LossSAE - Reading School
Jan-08LossSAE - Mary Hare School Training Event
Jan-08LossSAE - Mary Hare School Training Event
Feb-10LossUK Chess Challenge Qualifying Event at Ridgeway
Archer-Lock, Philip3-2-1Apr-05DrawSAE - Sonning Common
Jan-06WinSAE - Aldryngton (Open Section)
Feb-06WinUK Chess Challenge Qualifying Event
Mar-06DrawSAE - Gorse Ride
Jan-07LossSAE - Aldryngton
Mar-07WinNine Mile Ride Closed Tournament
Azubike, Zimi1-0-0Apr-08WinUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Baker, Aaron1-0-0Feb-05WinSAE - St. Michael's (Open Section)
Bannister, Kate1-0-0May-10WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 13 Boys and Girls)
Bates, William3-0-0Apr-06WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 9 Boys)
Nov-06WinClaires Court and Ridgeway Society Sixth Annual Chess Festival (Under 10)
Nov-07Win7th Claires Court Chess Festival (Under 11)
Birdi, Neville1-0-0Feb-10WinUK Chess Challenge Qualifying Event at Ridgeway
Broad, James1-0-0May-05WinMaidenhead Junior Club Tournament
Bucknell, Charlie0-2-1Apr-08DrawUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
May-09LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 12 Boys)
May-10DrawUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 13 Boys and Girls)
Bucknell, Matthew1-0-0Apr-08WinUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Campbell, Jessica1-0-0Feb-05WinSAE - St. Michael's (Open Section)
Chelani, Kanik2-0-0Apr-05WinMaidenhead Junior Congress (Under 9)
Apr-06WinMaidenhead Junior Congress (Under 9)
Cobban, Jacob1-0-0May-05WinUK Chess Challenge MegaFinal (Under 8 Boys)
Coe, James2-0-1Jan-05LossSAE - St. Nicholas, Hurst (Under 8)
Jan-05WinSAE - Dolphin School (Under 8 Section)
Jan-06WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Cope, Jonathan3-0-0Apr-06WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 9 Boys)
Nov-06WinClaires Court and Ridgeway Society Sixth Annual Chess Festival (Under 10)
Sep-07WinUnder 11 Trial
Couper, Brian3-0-0Apr-05WinSAE - Sonning Common
Nov-05WinSAE - Upton House (Open Section)
Sep-06WinSAE - Maiden Erlegh
Couper, Helen2-0-0Jan-06WinSAE - Aldryngton (Open Section)
Jan-07WinSAE - Aldryngton
Davey, Ben1-0-4Feb-05WinSAE - St. Michael's (Open Section)
Apr-05LossSAE - Sonning Common
May-05LossLightning Tournament
Oct-05LossSAE - Reading School
Feb-06LossUK Chess Challenge Qualifying Event
Davey, Rachel1-1-1Jan-06WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Nov-06DrawSAE - Upton House (Open Section A)
Mar-07LossNine Mile Ride Closed Tournament
Davie, James1-0-0Oct-05WinSAE - Maiden Erlegh
Deans, Miles1-0-0Dec-06WinSAE - Dolphin School
Drogemuller, Chris1-0-0Apr-08WinUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Esteve, Daniel4-1-0Jan-05WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Under 8)
Jan-05DrawSAE - Dolphin School (Under 8 Section)
May-05WinUK Chess Challenge MegaFinal (Under 8 Boys)
Oct-05WinUnder 9 Trial
Dec-05WinSAE - Dolphin School (Open Section)
Ferryman, Gareth1-0-0May-10WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 13 Boys and Girls)
Foo, William1-0-2Oct-06WinSAE - Reading School
Sep-07LossUnder 11 Trial
Nov-07LossSAE - Reading School
George, Aaron0-1-1Feb-05LossUK Chess Challenge Qualifying Event
May-05DrawMaidenhead Junior Club Tournament
Gilbert, Michael0-0-1Sep-09LossSAE - Polehampton
Goodwin, Sam2-0-4May-05WinLightning Tournament
Jan-06LossSAE - Eagle House
Oct-06WinUnder 11 Trial
Oct-06LossSAE - Caversham Primary (Open Section)
Nov-06LossSAE - Upton House (Open Section A)
Jan-07LossSAE - Mary Hare School
Goodwin, Zoe2-0-2Oct-05WinSAE - Maiden Erlegh
Oct-05LossSAE - Reading School
Jan-06LossSAE - Aldryngton (Open Section)
Jan-06WinSAE - Eagle House
Gray, Christopher1-0-0Jan-05WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Under 8)
Grayson, Charles1-0-0Feb-10WinUK Chess Challenge Qualifying Event at Ridgeway
Grewal, Angad1-0-0Dec-05WinMaidenhead Junior Club Tournament
Hall, Ned1-0-0May-05WinLightning Tournament
Hallström, Daniel1-0-0Dec-05WinSAE - Dolphin School (Open Section)
Hallström, Sofia1-0-0Jan-05WinSAE - Dolphin School (Under 8 Section)
Haslehurst, Harriet1-0-0Feb-07WinUK Chess Challenge Qualifying Event at Ridgeway School
Head, Louise2-0-0Feb-06WinUK Chess Challenge Qualifying Event
Nov-07WinSAE - Reading School
Herring, Isaac5-1-0Jan-05DrawSAE - Dolphin School (Under 8 Section)
May-05WinUK Chess Challenge MegaFinal (Under 8 Boys)
May-05WinLightning Tournament
Oct-05WinUnder 9 Trial
Sep-06WinSAE - Maiden Erlegh
Oct-06WinSAE - Caversham Primary (Open Section)
Hickman, Sebastian1-0-0Dec-06WinSAE - Dolphin School
Holland, James1-0-0Feb-06WinUK Chess Challenge Qualifying Event
Holt, Harry1-0-0Mar-06WinSAE - Gorse Ride
Honey, Peter0-1-0Mar-05DrawSAE - Gorse Ride (Open Section)
Hu, XiangYu0-0-1Feb-05LossUK Chess Challenge Qualifying Event
Hussain, Junaid2-1-0Apr-05WinMaidenhead Junior Congress (Under 9)
Nov-05WinSAE - Upton House (Open Section)
Dec-05DrawMaidenhead Junior Club Tournament
Hussain, Nabeel4-0-1Oct-05WinUnder 9 Trial
Nov-05LossClaires Court Schools Tournament (Under 9/8)
Dec-05WinMaidenhead Junior Club Tournament
Apr-06WinMaidenhead Junior Congress (Under 9)
Sep-06WinMaidenhead Junior Club Tournament
Hussain, Yusuf1-0-0Apr-06WinMaidenhead Junior Congress (Under 9)
Hutch, Giles1-0-0Nov-07WinSAE - Reading School
Iley, Aaron1-0-1Oct-06LossSAE - Reading School
Oct-06WinSAE - Caversham Primary (Open Section)
Jane, Tom1-0-0Jan-06WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Jensen, Harvey3-0-0Apr-06WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 9 Boys)
May-07WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 10 Boys)
Sep-07WinUnder 11 Trial
Kerr, Josh1-0-0May-09WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 12 Boys)
Khandekar, Varun3-0-1Oct-06WinUnder 11 Trial
Nov-06WinSAE - Upton House (Open Section A)
Jan-07WinSAE - Aldryngton
Feb-07LossUK Chess Challenge Qualifying Event at Ridgeway School
Kirk, James1-0-0Oct-05WinSAE - Reading School
Kirk, John0-1-0Apr-05DrawSAE - Sonning Common
Kryvossidis, Dimitris1-0-0May-07WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 10 Boys)
Lant, Tom1-0-0Sep-09WinSAE - Polehampton
Law, Harry1-0-0May-07WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 10 Boys)
Leadbetter, Xabier1-0-0Nov-05WinClaires Court Schools Tournament (Under 9/8)
Leighton-Young, Kit2-0-0Nov-07WinSAE - Reading School
Apr-08WinUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Lote, Edmond5-1-0May-05WinUK Chess Challenge MegaFinal (Under 8 Boys)
Oct-05DrawUnder 9 Trial
Apr-06WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 9 Boys)
Nov-06WinClaires Court and Ridgeway Society Sixth Annual Chess Festival (Under 10)
Sep-07WinUnder 11 Trial
Nov-07Win7th Claires Court Chess Festival (Under 11)
Maclean, Ethan1-0-0Jan-05WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Under 8)
Manton-Jones, Alexander0-0-1Feb-05LossSAE - St. Michael's (Open Section)
Marshall, William1-0-0Nov-05WinSAE - Upton House (Open Section)
Matthews, Alex1-0-0Feb-07WinUK Chess Challenge Qualifying Event at Ridgeway School
Matthews, Jonathan1-0-0Feb-07WinUK Chess Challenge Qualifying Event at Ridgeway School
McCormack, Aidan2-0-0Dec-05WinSAE - Dolphin School (Open Section)
Oct-06WinUnder 11 Trial
McFaul, Thomas0-1-1Feb-06DrawUK Chess Challenge Qualifying Event
May-06LossLightning Tournament
McKenna, Patrick2-0-0Jan-05WinSAE - Dolphin School (Under 8 Section)
Nov-06WinBerkshire Junior Congress (Under 10)
Mills, Sam1-0-0Feb-05WinUK Chess Challenge Qualifying Event
Nanayakkara, Asitha1-0-0May-05WinLightning Tournament
Neighbour, Will1-0-0Jan-05WinSAE - Dolphin School (Under 8 Section)
Newton, Kirk1-0-0May-09WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 12 Boys)
Noel, Daniel2-0-4Oct-05WinSAE - Maiden Erlegh
Nov-05LossSAE - Upton House (Open Section)
Jan-06LossSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Dec-06WinSAE - Dolphin School
Jan-07LossSAE - Mary Hare School
Jan-08LossSAE - Mary Hare School Training Event
Ohashi, Kazuka1-0-0Jan-06WinSAE - Eagle House
Palka, Duncan2-0-1Feb-05LossUK Chess Challenge Qualifying Event
May-06WinLightning Tournament
Oct-06WinSAE - Reading School
Palka, Edmund1-0-0Feb-05WinUK Chess Challenge Qualifying Event
Pearson, Adam3-1-0Oct-05WinUnder 9 Trial
Oct-06DrawUnder 11 Trial
May-07WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 10 Boys)
Sep-07WinUnder 11 Trial
Pena-Walsh, Tomas1-0-0Oct-06WinSAE - Caversham Primary (Open Section)
Poile, Andrew1-0-0Nov-05WinSAE - Upton House (Open Section)
Price, Matthew3-0-0May-05WinUK Chess Challenge MegaFinal (Under 8 Boys)
Nov-05WinClaires Court Schools Tournament (Under 9/8)
Nov-06WinClaires Court and Ridgeway Society Sixth Annual Chess Festival (Under 10)
Rahman, Zoheb0-0-1Oct-05LossSAE - Reading School
Rayner, Daniel1-0-0Jan-06WinSAE - Eagle House
Rayner, Mitchell1-0-0Jan-05WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Under 8)
Ren, YanFeng1-0-0Jan-07WinSAE - Aldryngton
Rennie, Katie1-0-0Sep-09WinSAE - Polehampton
Reynolds, Alex1-0-0Sep-09WinSAE - Polehampton
Reynolds, Edward1-1-0May-09WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 12 Boys)
May-10DrawUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 13 Boys and Girls)
Rogers, Chloe1-0-0Oct-05WinSAE - Maiden Erlegh
Rogers, Reece6-0-0Mar-05WinSAE - Gorse Ride (Open Section)
Apr-05WinSAE - Sonning Common
May-05WinMaidenhead Junior Club Tournament
Jan-06WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Nov-06WinSAE - Upton House (Open Section A)
Jan-07WinSAE - Aldryngton
Romanov, Michael1-0-0Dec-06WinSAE - Dolphin School
Salvini, Zach0-0-1Apr-08LossUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Sankla, Keshav2-0-0Apr-06WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 9 Boys)
Jan-07WinSAE - Aldryngton
Selwood, Stephen0-0-2Oct-05LossSAE - Maiden Erlegh
Jan-06LossSAE - Aldryngton (Open Section)
Silvester, James1-0-0Feb-05WinUK Chess Challenge Qualifying Event
Smith, Ben2-0-0May-06WinLightning Tournament
Nov-07WinSAE - Reading School
Smith, Jonathan4-0-0Jan-05WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Under 8)
Jan-05WinSAE - Dolphin School (Under 8 Section)
Apr-05WinSAE - Sonning Common
Mar-06WinSAE - Gorse Ride
Smith, Lizzie1-0-0Sep-09WinSAE - Polehampton
Smith, Michael1-0-0Mar-06WinSAE - Gorse Ride
Smith, Richard0-0-2Oct-06LossSAE - Reading School
Mar-07LossNine Mile Ride Closed Tournament
Spyrou, Alexis1-0-0Oct-06WinSAE - Caversham Primary (Open Section)
Starley, David1-0-0Dec-06WinSAE - Dolphin School
Starley, Robert3-0-2Mar-05LossSAE - Gorse Ride (Open Section)
Sep-06WinSAE - Maiden Erlegh
Oct-06LossSAE - Reading School
Jan-08WinSAE - Mary Hare School Training Event
Feb-10WinUK Chess Challenge Qualifying Event at Ridgeway
Sudhakar, Ragulkrishna1-0-0Sep-09WinSAE - Polehampton
Thornton, Kirsty1-0-0Mar-05WinSAE - Gorse Ride (Open Section)
Trice, Ashley4-0-0Mar-05WinSAE - Gorse Ride (Open Section)
Oct-05WinSAE - Maiden Erlegh
Sep-06WinSAE - Maiden Erlegh
Nov-06WinSAE - Upton House (Open Section A)
Tunstall, George0-0-1May-05LossLightning Tournament
Tunstall, Harry1-0-0Apr-06WinMaidenhead Junior Congress (Under 9)
Vandersluis, Ben1-0-2Feb-05WinSAE - St. Michael's (Open Section)
Nov-05LossSAE - Upton House (Open Section)
May-06LossLightning Tournament
Vandersluis, James1-0-0Feb-05WinSAE - St. Michael's (Open Section)
Vandersluis, Tom1-0-0Dec-05WinSAE - Dolphin School (Open Section)
Varady, Frazer2-0-0Oct-06WinUnder 11 Trial
May-07WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 10 Boys)
Vishnu Tadimeti, Sai1-0-0Feb-07WinUK Chess Challenge Qualifying Event at Ridgeway School
Wadsworth, Matthew5-0-3Nov-05WinClaires Court Schools Tournament (Under 9/8)
Dec-05WinMaidenhead Junior Club Tournament
Apr-06LossMaidenhead Junior Congress (Under 9)
Sep-06WinMaidenhead Junior Club Tournament
Oct-06WinSAE - Caversham Primary (Open Section)
Nov-06WinClaires Court and Ridgeway Society Sixth Annual Chess Festival (Under 10)
Nov-06LossBerkshire Junior Congress (Under 10)
Dec-06LossSAE - Dolphin School
Walder, Joseph0-0-1May-05LossLightning Tournament
Welch, Michael1-0-0Dec-05WinMaidenhead Junior Club Tournament
Wilks, George1-0-0Jan-06WinSAE - Eagle House
Wilson, Robin1-0-1Oct-05LossSAE - Reading School
May-06WinLightning Tournament
Wise, Edward0-1-1Jan-06LossSAE - Aldryngton (Open Section)
Mar-06DrawSAE - Gorse Ride
Wise, Frances1-0-0Oct-06WinSAE - Reading School
Wong, Alfred1-0-0Sep-06WinSAE - Maiden Erlegh
Wong, Ryan1-0-0Sep-06WinMaidenhead Junior Club Tournament
Yamaguchi, Tomoki1-0-0Oct-05WinSAE - Reading School
Ynojosa, Angelica1-0-1Feb-07WinUK Chess Challenge Qualifying Event at Ridgeway School
Feb-10LossUK Chess Challenge Qualifying Event at Ridgeway
Ynojosa, Felix Armando1-0-0Feb-10WinUK Chess Challenge Qualifying Event at Ridgeway
Ynojosa, Felix Jose0-0-2Feb-07LossUK Chess Challenge Qualifying Event at Ridgeway School
Feb-10LossUK Chess Challenge Qualifying Event at Ridgeway
Yokota, Kazuki1-0-0Sep-06WinMaidenhead Junior Club Tournament
Zhang, Roy3-3-8May-05WinUK Chess Challenge MegaFinal (Under 8 Boys)
Oct-05LossUnder 9 Trial
Nov-05DrawClaires Court Schools Tournament (Under 9/8)
Dec-05LossSAE - Dolphin School (Open Section)
Feb-06DrawUK Chess Challenge Qualifying Event
Mar-06LossSAE - Gorse Ride
Apr-06DrawMaidenhead Junior Congress (Under 9)
Apr-06WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 9 Boys)
Oct-06LossUnder 11 Trial
Nov-06LossBerkshire Junior Congress (Under 10)
May-07LossUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 10 Boys)
Sep-07WinUnder 11 Trial
May-09LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 12 Boys)
May-10LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 13 Boys and Girls)

Totals: 176 wins, 20 draws, 74 losses