BJCA logo
Berkshire Junior Chess

Player info - Chloe Rogers
School:Piggott School
Age:over 17
Grade(s):981 (Berkshire Junior grade)   (see more about grading)
Summary:
2008-09: 6 tournaments, 4 school team matches, 6 county team matches
Berks grade: start: 710, end: 981, max: 981
Ranking(s): Under 11: 15, Girls: 5, Improvers: +271
2007-08: 6 tournaments, 3 school team matches, 5 county team matches
Berks grade: start: 635, end: 700, max: 700
Ranking(s): Girls: 6
2006-07: 10 tournaments, 6 school team matches, 8 county team matches
Berks grade: start: 586, end: 635, max: 635
Ranking(s): Under 9: 9, Girls: 7
2005-06: 15 tournaments, 1 school team match, 6 county team matches
Berks grade: start: 376, end: 586, max: 586
Ranking(s): Under 9: 17, Girls: 9, Improvers: +210
2004-05: 6 tournaments
Berks grade: start: 362, end: 376, max: 381


Page display options:
Time frame: Default (current and previous season) / All seasons
Sort order: Event Type / Chronological (earliest first) / Reverse Chronological
Content: Events / Opponents


OpponentW-D-LDateResultEvent
Anwar, Aneeka1-0-0May-09WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 10-12 Girls)
Arnold-Wallinger, George0-0-1Nov-06LossPolehampton v. Eagle House A
Bannister, Kate1-0-0May-05WinUK Chess Challenge MegaFinal (Under 9/8/7 Girls)
Berg, Daniel1-0-0Feb-08WinUK Chess Challenge Qualifying Event
Blackwell, Sebastian1-0-0Jan-09WinSAE - Curridge Primary
Bradbury, Robert1-0-0Dec-05WinSAE - Whiteknights
Broad, James0-0-1Sep-05LossMaidenhead Junior Club Tournament
Bucknell, Charlie0-0-1Sep-08LossSAE - Polehampton
Carre, Charlotte1-0-0May-05WinUK Chess Challenge MegaFinal (Under 9/8/7 Girls)
Chaderton, Alex1-0-0Jan-09WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Chaugny, Mathieu0-0-1Jan-09LossSAE - St. Nicholas, Hurst
Chen, Reece3-0-0Oct-05WinUnder 9 Trial
Nov-05WinClaires Court Schools Tournament (Under 9/8)
Jan-07WinSAE - Aldryngton
Chen, Ryan0-0-1Oct-05LossSAE - Maiden Erlegh
Coe, James1-1-0Jan-05DrawSAE - Dolphin School (Under 8 Section)
Jan-06WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Coe, Patrick0-1-0Jan-05DrawSAE - Dolphin School (Under 8 Section)
Collis, Daniel1-0-0Mar-07WinCold Ash v. Polehampton
Convery, Jemma0-0-1May-05LossUK Chess Challenge MegaFinal (Under 9/8/7 Girls)
Cope, Jonathan1-0-1Jan-06WinSAE - Aldryngton (Challenger's Section)
Sep-07LossSAE - Polehampton
Couper, Brian0-0-1Jan-07LossSAE - Aldryngton
Couper, Helen0-1-2Oct-05DrawSAE - Maiden Erlegh
Oct-05LossOpen Tournament & Under 11 Girls Tournament (Under 11 Girls)
Jan-06LossSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Cunningham, Aisling0-1-0Feb-08DrawUK Chess Challenge Qualifying Event
Davey, Rachel0-0-2Nov-05LossSAE - Upton House (Under 11 Girls Section)
May-08LossUK Chess Challenge Berkshire Megafinal (Under 10-13 Girls)
Dean, Alexander1-0-0Oct-05WinSAE - Maiden Erlegh
Deans, Oliver0-0-1Apr-05LossSAE - Sonning Common (UKCC Qualifier)
Deehan, Summer1-0-0Jan-07WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Dunbar, Benjamin1-0-0Jan-09WinSAE - Curridge Primary
Dunbar, Daniel1-0-0Jan-09WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Edwards, Laurie1-0-0Jan-09WinSAE - Aldryngton
Enfield, Luke1-0-0Oct-06WinPrimary Schools Jamboree
Esteve, Daniel1-0-0Jan-06WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Foo, William0-0-1Feb-09LossUK Chess Challenge Qualifier at Ridgeway
Froud, Nathan1-0-0Jan-06WinSAE - Aldryngton (Challenger's Section)
Gilbert, Isabelle1-0-0Feb-09WinUK Chess Challenge Qualifier at Ridgeway
Gilbert, Michael2-0-0Jan-09WinSAE - Curridge Primary
Jan-09WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Giles, David0-0-1Mar-05LossSAE - Gorse Ride (Under 8 Section)
Glew, Marcus1-0-0Sep-06WinSAE - Polehampton
Goodwin, Sam0-0-1Nov-06LossSAE - Checkendon
Gough, Mathew1-0-0Jan-07WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Grayson, Charles1-0-0Feb-09WinUK Chess Challenge Qualifier at Ridgeway
Green, Caitlin1-0-0May-08WinUK Chess Challenge Berkshire Megafinal (Under 10-13 Girls)
Green, Joe1-0-0Jan-07WinSAE - Aldryngton
Grewal, Angad0-1-0May-05DrawMaidenhead Junior Club Tournament
Grimshaw, Berenice1-0-0Sep-05WinSAE - Polehampton (Under 9 Section)
Hall, Alfie1-0-0Apr-05WinSAE - Sonning Common (UKCC Qualifier)
Hall, Ned1-0-0Nov-06WinSAE - Checkendon
Hall, Owen1-0-0Sep-07WinSAE - Polehampton
Hallström, Sofia1-0-2Jan-05LossSAE - Dolphin School (Under 8 Section)
Oct-05LossUnder 9 Trial
Jan-06WinSAE - Aldryngton (Challenger's Section)
Harding, Luke1-0-0Nov-05WinClaires Court Schools Tournament (Under 9/8)
Hawkins, Dominic1-0-0Sep-05WinSAE - Polehampton (Under 9 Section)
Head, Becky1-0-0May-07WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 7-9 Girls)
Head, Louise2-1-1Oct-05DrawOpen Tournament & Under 11 Girls Tournament (Under 11 Girls)
Apr-06WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 7-9 Girls)
May-07WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 7-9 Girls)
May-09LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 10-12 Girls)
Herring, Isaac1-0-2Jan-05LossSAE - Dolphin School (Under 8 Section)
Sep-05WinSAE - Polehampton (Under 9 Section)
Feb-08LossEagle House A v. Polehampton
Hickman, Sebastian1-0-1Oct-06LossUnder 9 Trial
Feb-07WinSAE - St. Michael’s
Hobbs, Robert1-0-0Oct-06WinUnder 9 Trial
Hughes, Jasper1-0-0Nov-06WinSAE - Checkendon
Hunt, Sam1-0-0Jan-07WinSAE - Aldryngton
Hussain, Junaid0-0-2Apr-05LossSAE - Sonning Common (UKCC Qualifier)
May-05LossMaidenhead Junior Club Tournament
Hussain, Nabeel0-0-2Sep-05LossMaidenhead Junior Club Tournament
Nov-05LossClaires Court Schools Tournament (Under 9/8)
Iddon, Ben1-0-0Jan-09WinSAE - Aldryngton
Iley, Aaron0-0-2Apr-05LossSAE - Sonning Common (UKCC Qualifier)
Nov-06LossSAE - Checkendon
Indge, Harry4-0-0Apr-05WinSAE - Sonning Common (UKCC Qualifier)
Sep-05WinMaidenhead Junior Club Tournament
Jan-06WinSAE - Aldryngton (Challenger's Section)
Feb-08WinUK Chess Challenge Qualifying Event
Jane, Tom0-0-2Dec-05LossSAE - Whiteknights
Jan-06LossSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Jensen, Harvey0-0-1Feb-07LossSAE - St. Michael’s
Johnstone, Alex0-1-0Mar-05DrawSAE - Gorse Ride (Under 8 Section)
Jones, Sabrina1-0-0Apr-06WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 7-9 Girls)
Kapoor, Lily1-0-0May-07WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 7-9 Girls)
Kerr-Dineen, Minnie1-0-0Nov-07WinSAE - Upton House (Under 11 Girls Section)
Kinahar, Georgina1-0-0Nov-05WinSAE - Upton House (Under 11 Girls Section)
King, Charlotte2-0-0Oct-05WinOpen Tournament & Under 11 Girls Tournament (Under 11 Girls)
Nov-05WinSAE - Upton House (Under 11 Girls Section)
Kinsler-Lubienski, James1-0-0Jan-09WinSAE - Curridge Primary
Kryvossidis, Dimitris1-0-0Jan-08WinPolehampton v. Caversham
Lant, Tom0-0-1Feb-09LossUK Chess Challenge Qualifier at Ridgeway
Lawrence, Jack1-0-0Sep-07WinSAE - Polehampton
Lazenby, Joss1-0-0Oct-05WinUnder 9 Trial
Leakey, Callum1-0-0Oct-06WinPrimary Schools Jamboree
Leighton-Young, Kit1-0-0Sep-06WinSAE - Polehampton
Lewis, Georgia0-0-1Jan-09LossSAE - Aldryngton
Li, Annabel1-0-0Jan-07WinSAE - Aldryngton
Lockyear, Olivia1-0-1Apr-06WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 7-9 Girls)
May-07LossUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 7-9 Girls)
Lote, Edmond0-0-2Oct-05LossUnder 9 Trial
Nov-07LossPolehampton v. Ridgeway A
Louw, David0-0-1Apr-05LossSAE - Sonning Common (UKCC Qualifier)
Macmillan, Ella1-0-0May-08WinUK Chess Challenge Berkshire Megafinal (Under 10-13 Girls)
Marsden, Oliver1-0-0Jan-09WinSAE - Curridge Primary
Marshall, Maria3-0-0Nov-06WinSAE - Upton House (Under 11 Girls Section)
May-07WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 7-9 Girls)
May-09WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 10-12 Girls)
Mason, Octavia2-0-1Nov-06WinSAE - Upton House (Under 11 Girls Section)
May-07WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 7-9 Girls)
Nov-07LossSAE - Upton House (Under 11 Girls Section)
Mason, Scarlet1-0-0Nov-07WinSAE - Upton House (Under 11 Girls Section)
Matthews, Jonathan0-0-3Sep-06LossSAE - Polehampton
Oct-06LossUnder 9 Trial
Apr-09LossRidgeway A v. Polehampton
Maxse, Katherine1-0-0Apr-06WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 7-9 Girls)
McCormack, Aidan0-0-1Dec-05LossSAE - Whiteknights
McGregor-Smith, Isobel2-0-0Nov-05WinSAE - Upton House (Under 11 Girls Section)
Nov-06WinSAE - Upton House (Under 11 Girls Section)
McKenna, Patrick0-0-1Jan-05LossSAE - Dolphin School (Under 8 Section)
McNab, Finlay1-0-0Sep-05WinSAE - Polehampton (Under 9 Section)
Mitchell, Florence0-0-1Feb-07LossSAE - St. Michael’s
Nanayakkara, Asitha0-0-1Oct-05LossSAE - Maiden Erlegh
Narula, Manan1-0-0Dec-05WinSAE - Whiteknights
Neighbour, Will0-0-1Jan-05LossSAE - Dolphin School (Under 8 Section)
Noerregaard-Pedersen, Cecilie0-0-1Nov-05LossSAE - Upton House (Under 11 Girls Section)
Noerregaard-Pedersen, Katrine0-0-1May-05LossUK Chess Challenge MegaFinal (Under 9/8/7 Girls)
Novintan, Shonnelly1-0-0May-08WinUK Chess Challenge Berkshire Megafinal (Under 10-13 Girls)
Omar-Mufti, Azeem1-0-0Jan-09WinSAE - Aldryngton
Papachristos, Maximillian0-0-1Sep-08LossSAE - Polehampton
Pearson, Adam1-0-2Sep-06LossSAE - Polehampton
Sep-07LossSAE - Polehampton
Sep-08WinSAE - Polehampton
Pearson, Clare2-1-0Sep-06DrawSAE - Polehampton
Sep-07WinSAE - Polehampton
May-09WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 10-12 Girls)
Pearson, William0-0-1Jan-07LossSAE - Aldryngton
Poile, Andrew0-1-0Oct-05DrawUnder 9 Trial
Price, Matthew0-0-1Nov-05LossClaires Court Schools Tournament (Under 9/8)
Prince, Gladson1-0-0Jan-09WinSAE - Aldryngton
Rayer, Ethan1-0-0Nov-06WinCaversham A v. Polehampton
Rayner, Daniel1-0-0Mar-06WinEagle House A v. Polehampton
Rayner, Ellis1-0-0Jan-09WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Ren, YanFeng1-0-1Oct-06LossPrimary Schools Jamboree
Jan-07WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Rennie, Katie1-0-0May-09WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 10-12 Girls)
Robinson, Peter1-0-0Feb-09WinPolehampton v. Dolphin A
Robinson, Thomas0-1-0Feb-07DrawSAE - St. Michael’s
Rogers, Reece0-0-3May-05LossMaidenhead Junior Club Tournament
Nov-06LossSAE - Checkendon
Jan-07LossSAE - St. Nicholas, Hurst
Rowland, Olivia3-0-0Apr-06WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 7-9 Girls)
Nov-06WinSAE - Upton House (Under 11 Girls Section)
May-08WinUK Chess Challenge Berkshire Megafinal (Under 10-13 Girls)
Samuelson, Carl1-0-0Sep-06WinSAE - Polehampton
Smith, Ben0-0-1Jan-07LossSAE - St. Nicholas, Hurst
Smith, Jonathan0-0-3Jan-05LossSAE - Dolphin School (Under 8 Section)
Sep-05LossMaidenhead Junior Club Tournament
Nov-08LossCaversham A v. Polehampton
Sritharan, Prajive1-0-0Feb-09WinUK Chess Challenge Qualifier at Ridgeway
Starley, Robert0-0-3Oct-05LossSAE - Maiden Erlegh
Dec-05LossSAE - Whiteknights
Feb-08LossUK Chess Challenge Qualifying Event
Stevens, Connor0-0-1Oct-06LossPrimary Schools Jamboree
Stone, Daniel1-0-0Sep-08WinSAE - Polehampton
Strong, Aaron1-0-0May-05WinMaidenhead Junior Club Tournament
Sudhakar, Monishsujay0-0-1Feb-09LossUK Chess Challenge Qualifier at Ridgeway
Sutton, Emily1-0-0Oct-05WinSAE - Maiden Erlegh
Syal, Elisa1-0-0Nov-07WinSAE - Upton House (Under 11 Girls Section)
Thomas, Jed1-0-0Mar-05WinSAE - Gorse Ride (Under 8 Section)
Thomas, Lewis2-0-0Nov-05WinClaires Court Schools Tournament (Under 9/8)
Oct-06WinUnder 9 Trial
Toohey, Alex1-0-0Feb-07WinSAE - St. Michael’s
Trelawny, Harriet1-0-0Nov-06WinSAE - Upton House (Under 11 Girls Section)
Tudor, Daniel1-0-0Mar-07WinPolehampton v. Yateley Manor
Wadsworth, Matthew0-1-1Sep-05DrawMaidenhead Junior Club Tournament
Jan-07LossSAE - St. Nicholas, Hurst
Walcott, Amelia1-0-1Jan-09LossSAE - Aldryngton
Jan-09WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Ward, Ben2-0-2Oct-06WinUnder 9 Trial
Feb-07LossSAE - St. Michael’s
Sep-07LossSAE - Polehampton
Sep-08WinSAE - Polehampton
Wasden, Sam0-0-1Jan-06LossSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Watts, Alisha0-0-1Feb-08LossUK Chess Challenge Qualifying Event
Welch, Michael1-0-0Feb-07WinRidgeway A v. Polehampton
Weston, George1-0-0Nov-05WinClaires Court Schools Tournament (Under 9/8)
Weston, Timothy0-0-1Apr-05LossSAE - Sonning Common (UKCC Qualifier)
Wilks, George1-0-2Oct-06LossUnder 9 Trial
Sep-08WinSAE - Polehampton
Jan-09LossPolehampton v. Eagle House A
Wilson, Robin1-1-1Mar-05DrawSAE - Gorse Ride (Under 8 Section)
Sep-05WinSAE - Polehampton (Under 9 Section)
Jan-06LossSAE - Aldryngton (Challenger's Section)
Wise, Frances1-0-4May-05LossUK Chess Challenge MegaFinal (Under 9/8/7 Girls)
Oct-05LossUnder 9 Trial
Oct-05WinOpen Tournament & Under 11 Girls Tournament (Under 11 Girls)
Apr-06LossUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 7-9 Girls)
May-08LossUK Chess Challenge Berkshire Megafinal (Under 10-13 Girls)
Wong, Alfred0-0-1Feb-08LossUK Chess Challenge Qualifying Event
Wong, Ryan0-0-1Feb-08LossUK Chess Challenge Qualifying Event
Wright, Charlie0-0-1Jan-06LossSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Yamaguchi, Tomoki1-0-0Dec-05WinSAE - Whiteknights
Ynojosa, Angelica0-0-1Feb-09LossUK Chess Challenge Qualifier at Ridgeway
Youds, Lucy1-0-0Nov-07WinSAE - Upton House (Under 11 Girls Section)
Zhang, Roy0-0-2Mar-05LossSAE - Gorse Ride (Under 8 Section)
Sep-05LossSAE - Polehampton (Under 9 Section)

Totals: 113 wins, 12 draws, 86 losses