BJCA logo
Berkshire Junior Chess

Player info - Roy Zhang
School:Reading School
Age:over 17
Grade(s):1802 (Berkshire Junior grade)   (see more about grading)
Summary:
2013-14: 1 school team match, 2 county team matches
Berks grade: start: 1792, end: 1802, max: 1802
Ranking(s): Under 18: 3
2012-13: 1 tournament, 2 county team matches
Berks grade: start: 1782, end: 1792, max: 1792
Ranking(s): Under 18: 3
2011-12: 1 county team match
Berks grade: start: 1777, end: 1782, max: 1782
2010-11: 9 tournaments, 1 county team match
Berks grade: start: 1764, end: 1777, max: 1777
Ranking(s): Under 18: 4
2009-10: 12 tournaments, 3 county team matches
Berks grade: start: 1687, end: 1764, max: 1764
Ranking(s): Under 18: 5
2008-09: 11 tournaments, 2 county team matches
Berks grade: start: 1555, end: 1687, max: 1687
Ranking(s): Under 18: 4
2007-08: 17 tournaments, 7 county team matches
Berks grade: start: 1238, end: 1545, max: 1545
Ranking(s): Under 11: 1, Under 18: 6, Improvers: +307
2006-07: 15 tournaments, 10 county team matches
Berks grade: start: 1135, end: 1238, max: 1274
Ranking(s): Under 11: 2, Under 18: 10
2005-06: 21 tournaments, 8 county team matches
Berks grade: start: 851, end: 1135, max: 1162
Ranking(s): Under 9: 1, Under 11: 2, Under 18: 15, Improvers: +284
2004-05: 5 tournaments, 1 county team match
Berks grade: start: 847, end: 851, max: 851


Page display options:
Time frame: Default (current and previous season) / All seasons
Sort order: Event Type / Chronological (earliest first) / Reverse Chronological
Content: Events / Opponents


OpponentW-D-LDateResultEvent
Adair, James0-0-1Nov-05LossSAE - Caversham Primary (Open Section)
Anwar, Aneeka1-0-0May-10WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 13 Boys and Girls)
Archer-Lock, Adrian0-2-4Dec-05LossSAE - Dolphin School (Open Section)
Feb-06LossUK Chess Challenge Qualifying Event
Mar-06LossSAE - Gorse Ride
May-06LossLightning Tournament
Jan-08DrawSAE - Mary Hare School Training Event
Nov-08DrawBerkshire Junior Congress (Under 18)
Archer-Lock, Philip4-2-0Oct-05WinSAE - Maiden Erlegh
Mar-06WinSAE - Gorse Ride
May-06DrawLightning Tournament
Apr-07DrawMaidenhead Junior Congress (Under 11)
Nov-07WinBerkshire Junior Congress (Under 12)
May-11WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 14-15 Boys)
Azubike, Zimi1-0-0Feb-06WinSAE - St. Michael's
Bannister, Kate2-0-0Apr-05WinSAE - Sonning Common (UKCC Qualifier)
May-10WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 13 Boys and Girls)
Bates, William1-0-0May-05WinUK Chess Challenge MegaFinal (Under 8 Boys)
Beake, Kit1-0-0May-05WinUK Chess Challenge MegaFinal (Under 8 Boys)
Blackburn, Callum1-0-0Nov-07Win7th Claires Court Chess Festival (Under 18)
Blackwell, Sebastian1-0-0Mar-10WinUK Chess Challenge Qualifier at St. Michael's
Boulton, Joe1-0-0Mar-10WinUK Chess Challenge Qualifier at St. Michael's
Broad, James2-0-0May-05WinMaidenhead Junior Club Tournament
Feb-06WinUK Chess Challenge Qualifying Event
Brown, Duncan1-0-0Nov-05WinClaires Court Schools Tournament (Under 9/8)
Bucknell, Charlie5-0-0Feb-07WinUK Chess Challenge Qualifying Event at Ridgeway School
Mar-08WinUK Chess Challenge Qualifier at St. Michael's
May-08WinUK Chess Challenge Berkshire Megafinal (Under 11 Boys)
May-09WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 12 Boys)
May-10WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 13 Boys and Girls)
Burns, Thomas2-0-0May-08WinUK Chess Challenge Berkshire Megafinal (Under 11 Boys)
May-09WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 12 Boys)
Butler, Louis1-0-0May-09WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 12 Boys)
Casey, Christopher1-0-0May-09WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 12 Boys)
Chadha, Ankit1-0-0Oct-05WinUnder 9 Trial
Chelani, Kanik1-0-0Apr-06WinMaidenhead Junior Congress (Under 9)
Chen, Ryan9-3-3May-05LossUK Chess Challenge MegaFinal (Under 8 Boys)
Oct-05WinUnder 9 Trial
Nov-05DrawClaires Court Schools Tournament (Under 9/8)
Dec-05WinSAE - Dolphin School (Open Section)
Feb-06DrawUK Chess Challenge Qualifying Event
Mar-06WinSAE - Gorse Ride
Apr-06DrawMaidenhead Junior Congress (Under 9)
Apr-06LossUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 9 Boys)
Oct-06WinUnder 11 Trial
Nov-06WinBerkshire Junior Congress (Under 10)
May-07WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 10 Boys)
Sep-07LossUnder 11 Trial
Jan-08WinSAE - Mary Hare School Training Event
May-09WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 12 Boys)
May-10WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 13 Boys and Girls)
Cope, Jonathan1-0-0Sep-07WinUnder 11 Trial
Cottrell, Roger1-0-0Apr-05WinSAE - Sonning Common (UKCC Qualifier)
Couper, Brian2-0-0Oct-05WinSAE - Maiden Erlegh
Nov-05WinSAE - Upton House (Open Section)
Couper, Helen1-0-0Feb-06WinSAE - St. Michael's
Davey, Rachel1-0-1Oct-05LossSAE - Reading School
Mar-09WinUK Chess Challenge Qualifier at St. Michael's
Deans, Oliver1-0-0Apr-05WinSAE - Sonning Common (UKCC Qualifier)
Esteve, Daniel2-0-0Nov-05WinBerkshire Junior Congress (Under 10)
Apr-06WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 9 Boys)
Foo, William1-0-0Sep-07WinUnder 11 Trial
George, Aaron1-0-1May-05LossMaidenhead Junior Club Tournament
Nov-07Win7th Claires Court Chess Festival (Under 18)
Giles, David1-0-0Mar-05WinSAE - Gorse Ride (Under 8 Section)
Goodwin, Sam2-0-1Mar-06WinSAE - Gorse Ride
May-06LossLightning Tournament
Nov-06WinClaires Court and Ridgeway Society Sixth Annual Chess Festival (Under 11)
Goodwin, Zoe1-0-0Apr-05WinSAE - Sonning Common (UKCC Qualifier)
Grewal, Angad1-0-0May-05WinMaidenhead Junior Club Tournament
Hall, Owen1-0-0Sep-05WinSAE - Polehampton (Under 9 Section)
Hallström, Sofia2-0-0Mar-05WinSAE - Gorse Ride (Under 8 Section)
Sep-05WinSAE - Polehampton (Under 9 Section)
Haslehurst, Harriet0-1-0Nov-05DrawSAE - Upton House (Open Section)
Head, Louise1-0-0Feb-07WinUK Chess Challenge Qualifying Event at Ridgeway School
Herring, Isaac6-0-0May-05WinUK Chess Challenge MegaFinal (Under 8 Boys)
Sep-05WinSAE - Polehampton (Under 9 Section)
Feb-06WinSAE - St. Michael's
Apr-06WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 9 Boys)
Oct-06WinUnder 11 Trial
Sep-07WinUnder 11 Trial
Hickman, Sebastian1-0-0Nov-06WinBerkshire Junior Congress (Under 10)
Holland, James0-2-2Nov-05LossSAE - Mortimer St. Mary’s
Feb-06DrawUK Chess Challenge Qualifying Event
Mar-08DrawUK Chess Challenge Qualifier at St. Michael's
Nov-08LossBerkshire Junior Congress (Under 18)
Holt, Harry1-0-0Oct-05WinUnder 9 Trial
Honey, Peter0-1-0Apr-05DrawSAE - Sonning Common (UKCC Qualifier)
Hussain, Junaid4-0-0May-05WinMaidenhead Junior Club Tournament
Nov-05WinSAE - Upton House (Open Section)
Feb-06WinUK Chess Challenge Qualifying Event
Nov-07Win7th Claires Court Chess Festival (Under 18)
Hussain, Nabeel3-0-0Sep-05WinSAE - Polehampton (Under 9 Section)
Nov-05WinClaires Court Schools Tournament (Under 9/8)
Apr-06WinMaidenhead Junior Congress (Under 9)
Hussain, Yusuf1-0-0Apr-06WinMaidenhead Junior Congress (Under 9)
Jane, Tom2-0-0Nov-05WinSAE - Mortimer St. Mary’s
May-06WinLightning Tournament
Jensen, Harvey2-0-0May-10WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 13 Boys and Girls)
May-11WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 14-15 Boys)
Kang, Amar1-0-0Nov-05WinClaires Court Schools Tournament (Under 9/8)
Kelly, Thomas1-0-0May-11WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 14-15 Boys)
Khandekar, Varun2-0-0Nov-06WinClaires Court and Ridgeway Society Sixth Annual Chess Festival (Under 11)
Feb-07WinUK Chess Challenge Qualifying Event at Ridgeway School
Kirk, James1-0-0Nov-05WinSAE - Caversham Primary (Open Section)
Kujrai, Yusei1-0-0Nov-07Win7th Claires Court Chess Festival (Under 18)
Lant, Tom1-0-0Mar-09WinUK Chess Challenge Qualifier at St. Michael's
Lazenby, Joss2-0-0May-05WinUK Chess Challenge MegaFinal (Under 8 Boys)
Oct-05WinUnder 9 Trial
Leadbetter, Xabier1-0-0Nov-05WinClaires Court Schools Tournament (Under 9/8)
Lote, Edmond4-1-2May-05LossUK Chess Challenge MegaFinal (Under 8 Boys)
Oct-05WinUnder 9 Trial
Apr-06DrawUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 9 Boys)
Oct-06WinUnder 11 Trial
May-07LossUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 10 Boys)
Sep-07WinUnder 11 Trial
May-08WinUK Chess Challenge Berkshire Megafinal (Under 11 Boys)
Lynch, Ben1-0-0May-07WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 10 Boys)
McFaul, Thomas2-1-1Feb-06LossUK Chess Challenge Qualifying Event
May-06WinLightning Tournament
Feb-07WinUK Chess Challenge Qualifying Event at Ridgeway School
Mar-08DrawUK Chess Challenge Qualifier at St. Michael's
McHugh, James1-0-0Mar-08WinUK Chess Challenge Qualifier at St. Michael's
Messam-Sparks, Lateefah1-0-0Mar-10WinUK Chess Challenge Qualifier at St. Michael's
Mortimer, Henry1-0-0Nov-05WinSAE - Mortimer St. Mary’s
Mortimer, Toby1-0-0Apr-06WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 9 Boys)
Nijjar, Vieran1-0-0Nov-06WinClaires Court and Ridgeway Society Sixth Annual Chess Festival (Under 11)
Noel, Daniel6-2-1Oct-05LossSAE - Maiden Erlegh
Nov-05WinSAE - Caversham Primary (Open Section)
Nov-05WinSAE - Upton House (Open Section)
Nov-05WinSAE - Mortimer St. Mary’s
Mar-06WinSAE - Gorse Ride
Oct-06WinUnder 11 Trial
Nov-06WinClaires Court and Ridgeway Society Sixth Annual Chess Festival (Under 11)
Jan-08DrawSAE - Mary Hare School Training Event
May-11DrawUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 14-15 Boys)
Ohashi, Kazuka1-0-0Oct-05WinSAE - Reading School
Orechoff, Luke3-0-0Nov-06WinBerkshire Junior Congress (Under 10)
May-07WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 10 Boys)
Sep-07WinUnder 11 Trial
Palka, Edmund1-0-2Oct-05LossSAE - Reading School
Nov-05LossSAE - Mortimer St. Mary’s
Feb-07WinUK Chess Challenge Qualifying Event at Ridgeway School
Papachristos, Maximillian1-0-1Feb-06WinUK Chess Challenge Qualifying Event
Mar-10LossUK Chess Challenge Qualifier at St. Michael's
Pearson, Adam2-0-0Apr-06WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 9 Boys)
May-08WinUK Chess Challenge Berkshire Megafinal (Under 11 Boys)
Pena-Walsh, Tomas1-0-0Nov-05WinSAE - Caversham Primary (Open Section)
Price, Matthew1-0-0Nov-05WinClaires Court Schools Tournament (Under 9/8)
Rahman, Zoheb0-0-1Oct-05LossSAE - Maiden Erlegh
Rajasubramanian, Nikhil1-0-0Nov-06WinClaires Court and Ridgeway Society Sixth Annual Chess Festival (Under 11)
Ren, YanFeng0-1-0Apr-07DrawMaidenhead Junior Congress (Under 11)
Reynolds, Edward1-0-0May-10WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 13 Boys and Girls)
Robinsonx, Thomas1-0-0Feb-06WinSAE - St. Michael's
Rodgers, Thomas1-0-0Sep-05WinSAE - Polehampton (Under 9 Section)
Rogers, Chloe2-0-0Mar-05WinSAE - Gorse Ride (Under 8 Section)
Sep-05WinSAE - Polehampton (Under 9 Section)
Rogers, Reece2-0-0May-05WinMaidenhead Junior Club Tournament
Nov-05WinSAE - Upton House (Open Section)
Romanov, Michael1-0-0Nov-07Win7th Claires Court Chess Festival (Under 18)
Rowe, Stephen1-0-0Oct-06WinUnder 11 Trial
Salvini, Zach1-0-1Oct-05WinSAE - Reading School
Nov-05LossSAE - Caversham Primary (Open Section)
Sankla, Keshav1-0-0May-08WinUK Chess Challenge Berkshire Megafinal (Under 11 Boys)
Shapland, Henry1-0-0May-07WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 10 Boys)
Sheikh, Adeeb1-0-0Oct-05WinSAE - Maiden Erlegh
Smith, Ben1-0-0Mar-09WinUK Chess Challenge Qualifier at St. Michael's
Spencer, Callum1-0-0Nov-05WinSAE - Mortimer St. Mary’s
Sriraman, Shabarish1-0-0Mar-10WinUK Chess Challenge Qualifier at St. Michael's
Staig, Cameron1-0-0May-08WinUK Chess Challenge Berkshire Megafinal (Under 11 Boys)
Starley, David0-1-0May-11DrawUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 14-15 Boys)
Starley, Robert4-0-0Nov-05WinSAE - Caversham Primary (Open Section)
Dec-05WinSAE - Dolphin School (Open Section)
Nov-07Win7th Claires Court Chess Festival (Under 18)
Nov-08WinBerkshire Junior Congress (Under 18)
Sudhakar, Monishsujay1-0-0Mar-09WinUK Chess Challenge Qualifier at St. Michael's
Tegg, Phillip1-0-0Oct-05WinSAE - Maiden Erlegh
Thomas, Jed1-0-0Mar-05WinSAE - Gorse Ride (Under 8 Section)
Thomas, Kalan1-0-0Mar-05WinSAE - Gorse Ride (Under 8 Section)
Trice, Ashley3-0-0Dec-05WinSAE - Dolphin School (Open Section)
Feb-06WinSAE - St. Michael's
Nov-08WinBerkshire Junior Congress (Under 18)
Tunstall, George0-1-0Mar-09DrawUK Chess Challenge Qualifier at St. Michael's
Tunstall, Harry1-0-0Apr-06WinMaidenhead Junior Congress (Under 9)
Vandersluis, Ben4-2-1Nov-05LossSAE - Upton House (Open Section)
Dec-05DrawSAE - Dolphin School (Open Section)
Feb-06DrawSAE - St. Michael's
Jan-08WinSAE - Mary Hare School Training Event
Mar-08WinUK Chess Challenge Qualifier at St. Michael's
Mar-09WinUK Chess Challenge Qualifier at St. Michael's
Mar-10WinUK Chess Challenge Qualifier at St. Michael's
Wadsworth, Matthew2-1-0Apr-06WinMaidenhead Junior Congress (Under 9)
Nov-06DrawBerkshire Junior Congress (Under 10)
Feb-07WinUK Chess Challenge Qualifying Event at Ridgeway School
Watts, Alisha1-0-0Mar-08WinUK Chess Challenge Qualifier at St. Michael's
Wilson, Robin3-0-0Mar-05WinSAE - Gorse Ride (Under 8 Section)
Oct-05WinSAE - Reading School
May-06WinLightning Tournament
Wise, Frances2-0-0Oct-05WinUnder 9 Trial
Mar-06WinSAE - Gorse Ride
Wong, Ryan2-0-0Mar-08WinUK Chess Challenge Qualifier at St. Michael's
Mar-09WinUK Chess Challenge Qualifier at St. Michael's
Wright, Charlie0-0-1Apr-05LossSAE - Sonning Common (UKCC Qualifier)
Ye, Joshua0-0-1Apr-05LossSAE - Sonning Common (UKCC Qualifier)
Ynojosa, Felix Jose0-0-1Feb-07LossUK Chess Challenge Qualifying Event at Ridgeway School
Zhu, Richard1-0-0Mar-10WinUK Chess Challenge Qualifier at St. Michael's

Totals: 159 wins, 21 draws, 26 losses