BJCA logo
Berkshire Junior Chess

Player info - Philip Archer-Lock
School:not known
Age:over 17
Grade(s):1444 (Berkshire Junior grade)   (see more about grading)
Summary:
2012-13: 1 tournament, 1 county team match
Berks grade: start: 1439, end: 1444, max: 1444
2011-12: 1 tournament
2010-11: 5 tournaments, 1 county team match
Berks grade: start: 1411, end: 1439, max: 1439
Ranking(s): Under 18: 14
2009-10: 4 tournaments, 1 county team match
Berks grade: start: 1427, end: 1411, max: 1438
Ranking(s): Under 18: 13
2008-09: 10 tournaments, 5 county team matches
Berks grade: start: 1318, end: 1427, max: 1435
Ranking(s): Under 18: 12
2007-08: 15 tournaments, 6 county team matches
Berks grade: start: 1130, end: 1308, max: 1308
Ranking(s): Under 18: 14
2006-07: 24 tournaments, 6 school team matches, 10 county team matches
Berks grade: start: 1071, end: 1130, max: 1140
Ranking(s): Under 11: 5, Under 18: 15
2005-06: 24 tournaments, 1 school team match, 5 county team matches
Berks grade: start: 953, end: 1071, max: 1073
Ranking(s): Under 11: 5, Under 18: 19, Improvers: +118
2004-05: 22 tournaments, 8 county team matches
Berks grade: start: 864, end: 953, max: 992
2003-04: 20 tournaments, 5 county team matches
2002-03: 5 tournaments, 1 county team match


Page display options:
Time frame: Default (current and previous season) / All seasons
Sort order: Event Type / Chronological (earliest first) / Reverse Chronological
Content: Events / Opponents


OpponentW-D-LDateResultEvent
Adair, James0-0-3Oct-05LossSAE - Reading School
May-07LossLightning Tournament
Mar-10LossUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Anderson, Scott1-0-0Nov-04WinClaires Court Schools Tournament (Under 9 and Under 8 Section)
Andrews, David0-0-1Oct-03LossSAE - Reading School
Andrews-Horrigan, Pearl1-0-0Feb-10WinSAE - Streatley Primary
Archer-Lock, Adrian0-1-7Apr-05LossSAE - Sonning Common
Sep-05LossSAE - Polehampton (Open Section)
Oct-05LossSAE - Trinity, Newbury
May-07LossLightning Tournament
Nov-07LossSAE - Reading School
Feb-08LossUK Chess Challenge Qualifying Event
Jun-08LossChess Variants Tournament
Feb-11DrawUK Chess Challenge Qualifying Event
Bains-Gillespie, Ethan1-0-0Feb-11WinUK Chess Challenge Qualifying Event
Bakici, Alper3-1-2Oct-04LossUnder 9 Trial
Nov-04DrawClaires Court Schools Tournament (Under 9 and Under 8 Section)
Nov-04LossUnder 14,11 and 9 Practice Match (Berks Knights v. Dragons)
May-05WinUK Chess Challenge MegaFinal (Under 9 Boys)
Nov-06WinClaires Court and Ridgeway Society Sixth Annual Chess Festival (Under 11)
Feb-07WinRidgeway A v. Polehampton
Balkrishna, Abhishek1-0-0Feb-10WinSAE - Streatley Primary
Bates, George1-0-0Dec-04WinSAE - Whiteknights (Under 9 Section)
Bates, William1-0-0Nov-04WinClaires Court Schools Tournament (Under 9 and Under 8 Section)
Bazin, Oliver1-0-0Feb-11WinUK Chess Challenge Qualifying Event
Beaumont, Anthony1-0-0May-05WinUK Chess Challenge MegaFinal (Under 9 Boys)
Bedford, Charlotte1-0-0Nov-04WinSAE - Upton House (Open Section)
Berry, Jonathan1-0-0Oct-05WinSAE - Trinity, Newbury
Bicarregui, Michael1-0-0May-09WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 13 Boys)
Birdi, Neville1-0-0Feb-11WinUK Chess Challenge Qualifying Event
Blackwell, Sebastian1-1-0Jan-10WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Feb-10DrawSAE - Streatley Primary
Bloomfield, Joe1-1-0Oct-03WinUnder 9 Trial
Jan-06DrawSAE - Aldryngton (Open Section)
Bradbury, David1-0-0Mar-05WinSAE - Gorse Ride (Open Section)
Brown, Jordan1-0-0Mar-04WinSAE - Sonning Common (Open Section)
Burfoot, Henry1-0-0Feb-10WinSAE - Streatley Primary
Chelani, Dhawal1-0-0Mar-04WinSAE - Sonning Common (Open Section)
Chen, Reece1-0-0Oct-05WinSAE - Maiden Erlegh
Chen, Ryan1-2-3Apr-05DrawSAE - Sonning Common
Jan-06LossSAE - Aldryngton (Open Section)
Feb-06LossUK Chess Challenge Qualifying Event
Mar-06DrawSAE - Gorse Ride
Jan-07WinSAE - Aldryngton
Mar-07LossNine Mile Ride Closed Tournament
Convery, Jemma1-0-0Oct-04WinSAE - Maiden Erlegh
Convery, Meg1-0-0Oct-04WinSAE - Maiden Erlegh
Cope, Jonathan2-0-0Oct-06WinPrimary Schools Jamboree
Jan-07WinSAE - Eagle House
Couper, Brian5-0-1Oct-04WinSAE - Downs School
Apr-05LossSAE - Sonning Common
Oct-05WinSAE - Reading School
Nov-05WinSAE - Upton House (Open Section)
Mar-06WinSAE - Gorse Ride
May-06WinLightning Tournament
Couper, Helen2-0-0Sep-06WinSAE - Maiden Erlegh
Jan-07WinSAE - Aldryngton
Crocker, Thomas0-0-1Oct-04LossSAE - Reading School
Culliford, Michael1-0-0Apr-06WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 10 Boys)
Davey, Ben1-0-4Oct-03LossSAE - Reading School
Oct-04LossSAE - Maiden Erlegh
Jan-05LossSAE - Dolphin School (Open Section)
May-05LossLightning Tournament
Feb-06WinUK Chess Challenge Qualifying Event
Davey, Rachel6-0-3Oct-03LossUnder 9 Trial
Nov-04WinBerkshire Junior Congress (Under 10)
Mar-05LossSAE - Gorse Ride (Open Section)
Sep-05WinSAE - Polehampton (Open Section)
Oct-05LossSAE - Reading School
Mar-06WinSAE - Gorse Ride
Apr-06WinMaidenhead Junior Congress (Under 11)
Jun-08WinChess Variants Tournament
Nov-08WinBerkshire Junior Congress (Under 14)
Davie, James2-0-0Dec-04WinSAE - Whiteknights (Under 9 Section)
May-05WinUK Chess Challenge MegaFinal (Under 9 Boys)
Davies, Tim1-0-1May-07WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 11 Boys)
May-09LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 13 Boys)
Deans, Oliver3-0-0Jan-04WinSAE - St Nicholas, Hurst (Under 8 Section)
Sep-06WinSAE - Maiden Erlegh
Dec-06WinSAE - Dolphin School
Durrant, Adam1-0-0Mar-07WinNine Mile Ride Closed Tournament
Elliott, Nathan0-0-1Jan-06LossSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Ephraim, James1-0-0Mar-04WinSAE - Sonning Common (Open Section)
Esteve, Daniel3-0-0Oct-03WinUnder 9 Trial
Jan-04WinSAE - St Nicholas, Hurst (Under 8 Section)
Jan-10WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Foo, William2-0-0May-07WinLightning Tournament
Feb-08WinUK Chess Challenge Qualifying Event
Francis, Jenny1-0-0Jan-04WinSAE - Aldryngton (Second Section)
Galuszka, Jonathan1-0-0Oct-04WinSAE - Reading School
Gibson, Ben1-0-0Nov-05WinClaires Court Schools Tournament (Under 11/10)
Goodwin, Sam7-1-5Nov-04WinSAE - Upton House (Open Section)
Jan-05WinSAE - Aldryngton
Apr-05LossMaidenhead Junior Congress (Under 9)
May-05WinUK Chess Challenge MegaFinal (Under 9 Boys)
May-05LossLightning Tournament
Oct-05WinUnder 11 Trial
Nov-05DrawClaires Court Schools Tournament (Under 11/10)
Jan-06LossSAE - Aldryngton (Open Section)
Jan-06WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Jan-06LossSAE - Eagle House
Sep-06LossSAE - Maiden Erlegh
Jan-07WinSAE - Mary Hare School
Mar-07WinCold Ash v. Polehampton
Goodwin, Zoe1-0-1Oct-05WinSAE - Trinity, Newbury
Jan-06LossSAE - Eagle House
Goswell, Charlie1-0-0Feb-04WinSAE - St Michael's, Sandhurst (Under 8)
Green, Caitlin0-0-1Jun-08LossChess Variants Tournament
Hallström, Daniel5-0-2Mar-05WinSAE - Gorse Ride (Open Section)
Apr-05WinSAE - Sonning Common
May-05LossLightning Tournament
Sep-05LossSAE - Polehampton (Open Section)
Oct-05WinSAE - Reading School
May-06WinLightning Tournament
Dec-06WinSAE - Dolphin School
Hallström, Sofia2-0-0Apr-05WinSAE - Sonning Common
Dec-06WinSAE - Dolphin School
Head, Louise2-0-0Jan-06WinSAE - Eagle House
Nov-07WinSAE - Reading School
Herring, Isaac3-0-1Nov-04WinClaires Court Schools Tournament (Under 9 and Under 8 Section)
Sep-06LossSAE - Maiden Erlegh
Nov-06WinPolehampton v. Eagle House A
Jan-07WinSAE - Eagle House
Hill, Jack1-0-0Nov-05WinClaires Court Schools Tournament (Under 11/10)
Hobbs, Adam1-0-0Oct-06WinPrimary Schools Jamboree
Holland, James0-3-5Oct-04LossSAE - Reading School
Nov-04DrawSAE - St Mary's
Jan-05LossSAE - Aldryngton
Oct-05LossUnder 11 Trial
Nov-05DrawClaires Court Schools Tournament (Under 11/10)
Apr-06DrawMaidenhead Junior Congress (Under 11)
Nov-06LossBerkshire Junior Congress (Under 12)
Jan-07LossSAE - Mary Hare School
Hollow, Sam1-0-0Nov-05WinClaires Court Schools Tournament (Under 11/10)
Honey, Peter0-1-1Oct-03DrawSAE - Reading School
Oct-05LossUnder 11 Trial
Hussain, Junaid3-1-0Apr-05WinMaidenhead Junior Congress (Under 9)
May-05DrawUK Chess Challenge MegaFinal (Under 9 Boys)
Nov-05WinClaires Court Schools Tournament (Under 11/10)
Apr-06WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 10 Boys)
Hutch, Giles1-0-0Mar-10WinUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Iley, Aaron1-0-0Sep-06WinSAE - Polehampton
Indge, Harry2-1-0Oct-05WinSAE - Maiden Erlegh
Sep-06DrawSAE - Polehampton
Oct-06WinUnder 11 Trial
Jane, Robert2-0-0Jan-05WinSAE - Aldryngton
Jan-05WinSAE - Dolphin School (Open Section)
Jane, Tom2-0-1Oct-05LossSAE - Maiden Erlegh
Jan-06WinSAE - Aldryngton (Open Section)
Sep-06WinSAE - Maiden Erlegh
Jensen, Harvey3-0-0Oct-06WinUnder 11 Trial
Jun-08WinChess Variants Tournament
May-11WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 14-15 Boys)
Jordan, Felix1-0-0Feb-10WinSAE - Streatley Primary
Kanaar-Brown, Louis1-0-0Dec-04WinSAE - Whiteknights (Under 9 Section)
Kang, Amar1-0-0Feb-06WinUK Chess Challenge Qualifying Event
Kelly, Alexander1-0-0Oct-06WinPrimary Schools Jamboree
Kelly, Thomas2-0-0May-10WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 14 Boys)
May-11WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 14-15 Boys)
Khandekar, Varun1-0-1Oct-06WinUnder 11 Trial
Nov-06LossClaires Court and Ridgeway Society Sixth Annual Chess Festival (Under 11)
Kirk, James2-0-0Nov-05WinSAE - Upton House (Open Section)
Jan-06WinSAE - Eagle House
Kirk, John1-0-0Oct-03WinSAE - Reading School
Kohorn-Hill, Daniel1-0-0Oct-04WinSAE - Maiden Erlegh
Kristiaan, George1-0-0Jan-04WinSAE - Aldryngton (Second Section)
Langer, Henry1-0-0Jan-10WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Lant, Tom0-1-0Mar-10DrawUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Lawrence, Jack1-0-0Mar-10WinUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Lee, David1-0-0May-07WinLightning Tournament
Lewis, Arron1-0-0May-10WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 14 Boys)
Lote, Edmond3-0-0Oct-04WinUnder 9 Trial
Nov-04WinClaires Court Schools Tournament (Under 9 and Under 8 Section)
Oct-06WinUnder 11 Trial
Mannering, Harvey1-0-0Jan-04WinSAE - St Nicholas, Hurst (Under 8 Section)
Manning, Fiona1-0-0Dec-04WinSAE - Whiteknights (Under 9 Section)
Manton-Jones, Alexander1-2-0Oct-03DrawUnder 9 Trial
Mar-06DrawEagle House A v. Polehampton
Jan-07WinSAE - Eagle House
Mathers, Richard1-0-0Jan-05WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Matthews, Jonathan1-0-0Sep-06WinSAE - Polehampton
Maturu, Harsha1-0-0Mar-04WinSAE - Sonning Common (Open Section)
May, David0-1-0Sep-06DrawSAE - Maiden Erlegh
McClean, Rheanna1-0-0Jan-04WinSAE - St Nicholas, Hurst (Under 8 Section)
McCormack, Aidan2-0-0Nov-05WinSAE - Upton House (Open Section)
Apr-06WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 10 Boys)
McCulloch, Ewan1-0-0May-07WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 11 Boys)
McFaul, Thomas0-0-1Feb-06LossUK Chess Challenge Qualifying Event
McHugh, James1-0-0Feb-08WinUK Chess Challenge Qualifying Event
Mitchell, Florence1-0-0Apr-06WinMaidenhead Junior Congress (Under 11)
Moffatt, Alex0-0-3Jan-04LossSAE - Aldryngton (Second Section)
Mar-04LossSAE - Sonning Common (Open Section)
Nov-04LossSAE - Upton House (Open Section)
Moore, Natasha1-0-0Nov-07WinSAE - Reading School
Mortimer, Henry1-0-0May-07WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 11 Boys)
Morton, Drew2-0-0Jan-05WinSAE - Dolphin School (Open Section)
Sep-05WinSAE - Polehampton (Open Section)
Moyse, Todd1-0-0Nov-04WinClaires Court Schools Tournament (Under 9 and Under 8 Section)
Najeeb, Mohammed1-0-0Nov-04WinClaires Court Schools Tournament (Under 9 and Under 8 Section)
Newton, Alec1-0-0Oct-06WinPrimary Schools Jamboree
Nijjar, Vieran1-0-0Nov-06WinClaires Court and Ridgeway Society Sixth Annual Chess Festival (Under 11)
Noel, Daniel6-2-11Feb-04WinSAE - St Michael's, Sandhurst (Under 8)
Oct-04WinSAE - Downs School
May-05LossUK Chess Challenge MegaFinal (Under 9 Boys)
May-05LossLightning Tournament
Sep-05WinSAE - Polehampton (Open Section)
Oct-05WinSAE - Trinity, Newbury
Feb-06LossUK Chess Challenge Qualifying Event
Apr-06LossUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 10 Boys)
Oct-06LossUnder 11 Trial
Dec-06LossSAE - Dolphin School
Jan-07LossSAE - Mary Hare School
Jan-07WinSAE - Eagle House
Sep-07DrawEvent for Players at Secondary School
Jan-08LossSAE - Mary Hare School Training Event
May-08LossUK Chess Challenge Berkshire Megafinal (Under 12 Boys)
Nov-08WinBerkshire Junior Congress (Under 14)
May-09LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 13 Boys)
May-10LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 14 Boys)
May-11DrawUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 14-15 Boys)
Orechoff, Luke1-0-0Jan-07WinSAE - Eagle House
Other, A.N.1-0-0Nov-05WinClaires Court Schools Tournament (Under 11/10)
Overveld, Chris1-0-0Nov-04WinSAE - Upton House (Open Section)
Palka, Duncan0-1-2Oct-04LossSAE - Downs School
Jan-05DrawSAE - Aldryngton
Mar-05LossSAE - Gorse Ride (Open Section)
Palka, Edmund4-0-5Mar-04LossSAE - Sonning Common (Open Section)
Oct-04LossSAE - Downs School
Oct-04WinSAE - Reading School
Jan-05WinSAE - Aldryngton
Mar-05LossSAE - Gorse Ride (Open Section)
May-05WinLightning Tournament
Feb-06LossUK Chess Challenge Qualifying Event
May-06LossLightning Tournament
Mar-07WinNine Mile Ride Closed Tournament
Papachristos, Maximillian4-0-1Sep-06WinSAE - Polehampton
May-07WinLightning Tournament
Sep-07WinEvent for Players at Secondary School
Nov-08WinBerkshire Junior Congress (Under 14)
May-10LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 14 Boys)
Parker, Angus1-0-0May-09WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 13 Boys)
Passmore, Ben0-0-1Oct-03LossUnder 9 Trial
Pearson, Adam3-0-0Sep-06WinSAE - Polehampton
Dec-06WinSAE - Dolphin School
Jan-07WinSAE - Aldryngton
Pena-Walsh, Tomas2-0-1Nov-04WinUnder 14,11 and 9 Practice Match (Berks Knights v. Dragons)
Dec-04WinSAE - Whiteknights (Under 9 Section)
Nov-06LossClaires Court and Ridgeway Society Sixth Annual Chess Festival (Under 11)
Perks, Eliott1-0-0Nov-04WinSAE - Upton House (Open Section)
Pledger, Daniel1-0-0Oct-03WinSAE - Reading School
Price, Matthew1-0-0Nov-04WinClaires Court Schools Tournament (Under 9 and Under 8 Section)
Pye, Charlie1-0-0Jun-08WinChess Variants Tournament
Rahman, Zoheb0-0-1Oct-04LossSAE - Maiden Erlegh
Rajasubramanian, Nikhil1-0-0Nov-06WinClaires Court and Ridgeway Society Sixth Annual Chess Festival (Under 11)
Ralph, Bradley1-0-0Oct-04WinUnder 9 Trial
Rayner, Mitchell1-0-0Jan-04WinSAE - St Nicholas, Hurst (Under 8 Section)
Ren, YanFeng5-0-0Oct-06WinUnder 11 Trial
Nov-06WinClaires Court and Ridgeway Society Sixth Annual Chess Festival (Under 11)
Jan-07WinSAE - Aldryngton
Apr-07WinMaidenhead Junior Congress (Under 11)
May-10WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 14 Boys)
Reynolds, Alex1-0-0Mar-10WinUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Richards, Cameron1-0-0Nov-05WinSAE - Upton House (Open Section)
Roberts, Jonathan1-0-0Jan-05WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Robinson, Ben1-0-0May-07WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 11 Boys)
Robinson, Peter1-0-0Sep-06WinSAE - Polehampton
Robinsonx, Thomas1-0-0Feb-04WinSAE - St Michael's, Sandhurst (Under 8)
Rogers, Elliot1-0-0Jan-06WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Rogers, Reece2-0-0Apr-05WinSAE - Sonning Common
May-08WinUK Chess Challenge Berkshire Megafinal (Under 12 Boys)
Romanov, Michael1-0-0May-07WinLightning Tournament
Rowe, Stephen3-0-0Mar-05WinSAE - Gorse Ride (Open Section)
Oct-05WinUnder 11 Trial
Oct-05WinSAE - Trinity, Newbury
Salvini, Zach1-1-4Nov-04LossSAE - St Mary's
Jan-05DrawSAE - Aldryngton
Jan-05LossSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Oct-05LossSAE - Maiden Erlegh
Jan-06LossSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Nov-07WinSAE - Reading School
Schroeder, Tomas1-0-0Sep-07WinEvent for Players at Secondary School
Selwood, Stephen2-0-0Jan-04WinSAE - Aldryngton (Second Section)
Nov-04WinUnder 14,11 and 9 Practice Match (Berks Knights v. Dragons)
Shapland, George1-0-0Jan-05WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Shaw, Daniel0-0-1Oct-04LossSAE - Maiden Erlegh
Silvester, James1-0-0Jan-05WinSAE - Dolphin School (Open Section)
Smith, Lizzie2-0-0Jan-07WinSAE - Aldryngton
Jan-10WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Smith, Michael0-0-1Jan-04LossSAE - Aldryngton (Second Section)
Smith, Richard0-0-2Jan-05LossSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Jan-05LossSAE - Dolphin School (Open Section)
Spencer, Callum1-0-0Nov-04WinSAE - St Mary's
Spencer, Tristan1-0-0Apr-06WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 10 Boys)
Spyrou, Alexis5-0-0Oct-04WinUnder 9 Trial
Apr-05WinSAE - Sonning Common
Oct-05WinUnder 11 Trial
Apr-06WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 10 Boys)
Nov-06WinCaversham A v. Polehampton
Sriraman, Shabarish1-0-0May-11WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 14-15 Boys)
Starley, David4-0-0Nov-07WinSAE - Reading School
Feb-08WinUK Chess Challenge Qualifying Event
May-09WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 13 Boys)
Feb-11WinUK Chess Challenge Qualifying Event
Starley, Robert3-1-3Jan-06LossSAE - Aldryngton (Open Section)
Mar-06WinSAE - Gorse Ride
Jan-07LossSAE - Aldryngton
Sep-07WinEvent for Players at Secondary School
Nov-07LossSAE - Reading School
Jan-08WinSAE - Mary Hare School Training Event
Jun-08DrawChess Variants Tournament
Sudhakar, Monishsujay0-0-1Jan-10LossSAE - St. Nicholas, Hurst
Sudhakar, Ragulkrishna2-0-0Jan-10WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Feb-10WinSAE - Streatley Primary
Teh, Luke1-0-0May-08WinUK Chess Challenge Berkshire Megafinal (Under 12 Boys)
Thrower, Marcus1-0-0May-05WinLightning Tournament
Toohey, Alex1-0-0Feb-04WinSAE - St Michael's, Sandhurst (Under 8)
Trice, Ashley0-1-0Jan-06DrawSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Tunstall, George0-0-2May-06LossLightning Tournament
Jan-08LossSAE - Mary Hare School Training Event
Uren, Robin1-0-0Oct-04WinSAE - Downs School
Vandersluis, Ben0-0-2Nov-05LossSAE - Upton House (Open Section)
Jan-08LossSAE - Mary Hare School Training Event
Vandersluis, James2-0-0May-05WinLightning Tournament
Nov-05WinSAE - Upton House (Open Section)
Vandersluis, Tom2-0-0Feb-04WinSAE - St Michael's, Sandhurst (Under 8)
May-06WinLightning Tournament
Varady, Frazer1-0-0Oct-04WinUnder 9 Trial
Vardy, George1-0-0Sep-05WinSAE - Polehampton (Open Section)
Vermaat, Dominic1-0-0Nov-04WinSAE - St Mary's
Vonchek, James1-0-0Jan-06WinSAE - Eagle House
Wadsworth, Matthew1-0-3Dec-06LossSAE - Dolphin School
Jan-07LossSAE - Eagle House
Sep-07WinEvent for Players at Secondary School
Feb-11LossUK Chess Challenge Qualifying Event
Waite, Callum1-0-0May-08WinUK Chess Challenge Berkshire Megafinal (Under 12 Boys)
Walcott, Amelia1-0-0Mar-10WinUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Walder, Joseph1-0-0Oct-05WinSAE - Reading School
Warwicker, Sarah0-0-1Nov-04LossSAE - Upton House (Open Section)
Waterson, Giles2-0-0May-08WinUK Chess Challenge Berkshire Megafinal (Under 12 Boys)
May-11WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 14-15 Boys)
Welch, Michael1-0-0Feb-06WinUK Chess Challenge Qualifying Event
Wilks, George1-0-0Jan-06WinSAE - Eagle House
Wilson, Drew1-0-0Oct-05WinSAE - Trinity, Newbury
Wilson, Robin3-0-0Oct-05WinSAE - Maiden Erlegh
Oct-05WinSAE - Reading School
Jan-06WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Winchcombe, Andrew0-0-2Jan-07LossSAE - Mary Hare School
Mar-07LossNine Mile Ride Closed Tournament
Wise, Edward1-1-1Oct-04WinSAE - Downs School
Nov-04LossSAE - St Mary's
Oct-05DrawUnder 11 Trial
Wise, Frances3-0-0Feb-04WinSAE - St Michael's, Sandhurst (Under 8)
Oct-04WinSAE - Reading School
Nov-04WinSAE - St Mary's
Wong, Alfred2-0-0Mar-06WinSAE - Gorse Ride
Feb-08WinUK Chess Challenge Qualifying Event
Wong, Kevin0-1-1Oct-03LossUnder 9 Trial
Oct-04DrawUnder 9 Trial
Woolmer, Nick1-0-0Mar-07WinPolehampton v. Yateley Manor
Wright, Charlie1-0-0Jan-05WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Yates, Susie0-0-1Oct-03LossSAE - Reading School
Ynojosa, Angelica0-1-0Feb-08DrawUK Chess Challenge Qualifying Event
Ynojosa, Felix Jose0-0-4May-07LossUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 11 Boys)
Feb-08LossUK Chess Challenge Qualifying Event
May-08LossUK Chess Challenge Berkshire Megafinal (Under 12 Boys)
May-10LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 14 Boys)
Zhang, Roy0-2-4Oct-05LossSAE - Maiden Erlegh
Mar-06LossSAE - Gorse Ride
May-06DrawLightning Tournament
Apr-07DrawMaidenhead Junior Congress (Under 11)
Nov-07LossBerkshire Junior Congress (Under 12)
May-11LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 14-15 Boys)
Zhu, Richard0-0-1Feb-11LossUK Chess Challenge Qualifying Event

Totals: 240 wins, 28 draws, 105 losses