BJCA logo
Berkshire Junior Chess

Player info - Henry Munn
School:not known
Age:12 (as of 31-Aug-2017)
Grade(s):686 (Berkshire Junior grade)   (see more about grading)
Summary:
2015-16: 1 tournament, 2 county team matches
Berks grade: start: 676, end: 681, max: 681
Ranking(s): Under 11: 13
2014-15: 11 tournaments, 4 county team matches
Berks grade: start: 641, end: 676, max: 694
Ranking(s): Under 11: 23
2013-14: 12 tournaments, 4 county team matches
Berks grade: start: 550, end: 641, max: 699
Ranking(s): Under 9: 11
2012-13: 8 tournaments, 1 school team match
Berks grade: start: 441, end: 550, max: 584
Ranking(s): Under 9: 17
2011-12: 5 tournaments, 1 school team match
Berks grade: start: 308, end: 441, max: 441
Ranking(s): Improvers: +148


Page display options:
Time frame: Default (current and previous season) / All seasons
Sort order: Event Type / Chronological (earliest first) / Reverse Chronological
Content: Events / Opponents


OpponentW-D-LDateResultEvent
Aggarwal, Ansh1-0-0Jul-12WinRidgeway School Tournament
Alsford, Liam1-0-0Nov-13WinSAE - Radstock (Under 10)
Anand, Shreyas1-0-0Mar-15WinUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
Anand, Tejas1-0-0Mar-15WinUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
Archer-Lock, Helen0-0-1Apr-16LossSCCU U14/U140 v. Oxfordshire A
Arora, Ojas0-0-3Nov-13LossClaires Court Schools Tournament (Under 10)
Dec-13LossClaires Court Junior Boys School Tournament
Jul-14LossMaidenhead Junior Club Tournament
Atara, Dev0-1-1May-14DrawUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 9 Boys)
Oct-14LossBerkshire Junior Championship (Under 10)
Bains-Gillespie, Ethan0-0-3Dec-11LossRidgeway School Tournament
Dec-12LossRidgeway School Tournament
Mar-13LossRidgeway School Tournament
Bains-Gillespie, Jake0-0-8Mar-12LossRidgeway School Tournament
Dec-12LossRidgeway School Tournament
Apr-13LossMaidenhead Junior Congress (Under 9)
Jul-13LossRidgeway School Tournament
Nov-13LossClaires Court Schools Tournament (Under 10)
Dec-13LossClaires Court Junior Boys School Tournament
Oct-14LossUnder 9 and Under 11 County Team Trials (Under 11 trial)
Feb-15LossUK Chess Challenge Qualifying Event (Under 11)
Balogun, Jenyo0-0-1Nov-11Loss11th Claires Court Chess Festival (Under 10)
Batley, Ali0-0-1Oct-13LossSAE - Reading School (Under 11)
Batley, Amin1-0-1Oct-13LossUnder 9 Trial
Nov-13WinClaires Court Schools Tournament (Under 10)
Bazin, Bobby1-0-0May-13WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Beckinsale, James0-0-2Mar-14LossUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
Apr-16LossSCCU U14/U140 v. Oxfordshire A
Beech, Alex1-0-0May-14WinUK Chess Challenge 'Last Chance Saloon' Qualifier (Section A)
Bhagnani, Bhavik1-0-0Oct-13WinSAE - Reading School (Under 11)
Bhagwat, Dhruva0-0-1Sep-14LossMaidenhead Junior Club Tournament
Biazoto Cerveira, Oliver2-0-0Oct-13WinUnder 9 Trial
Sep-14WinMaidenhead Junior Club Tournament
Bishop, Holly1-0-0Jun-13WinUnder 9 Primary Schools Jamboree
Blackham, Henry0-0-1May-14LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 9 Boys)
Blackwell, Francesca1-0-0Mar-14WinUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common (Under 11)
Blades, Harry1-0-0Mar-12WinRidgeway School Tournament
Calver, Aaron1-0-1Jul-12LossRidgeway School Tournament
Dec-12WinRidgeway School Tournament
Carter, Jack0-1-2Oct-13LossUnder 9 Trial
Mar-14LossUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common (Under 11)
Dec-14DrawMaidenhead Junior Club Tournament at St. Piran's
Chaddha, Dylan1-0-0Mar-13WinRidgeway School Tournament
Chandar, Mansa0-1-0Oct-14DrawBerkshire Junior Championship (Under 10)
Chandra, Vivaan1-0-0Sep-14WinMaidenhead Junior Club Tournament
Clare, Kishan1-0-0Dec-13WinClaires Court Junior Boys School Tournament
Clarke, James0-0-1Apr-16LossSCCU U14/U140 v. Oxfordshire A
Dargan, Henry2-0-0Jul-14WinMaidenhead Junior Club Tournament
Oct-14WinMaidenhead Junior Club Tournament
Dargan, Tom1-0-0Feb-15WinUK Chess Challenge Qualifying Event (Under 11)
Davidson, Laura0-0-2Mar-15LossUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
Apr-16LossSCCU U14/U140 v. Oxfordshire A
Dobrynin, Maxim1-0-2Nov-12LossClaires Court Schools Tournament (Under 8)
Apr-13LossMaidenhead Junior Congress (Under 9)
Nov-13WinSAE - Radstock (Under 10)
Dreischmeier, Johannes2-0-0Oct-12WinUnder 9 Trial
Jul-13WinRidgeway School Tournament
Drennan, Aidan1-0-0Jan-14WinSAE - Dolphin School
Drennan, Kiran1-0-0Oct-12WinUnder 9 Trial
Dunbar, Daniel0-0-1Oct-12LossUnder 9 Trial
Flossmann, Killian1-0-0May-13WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Gabb, Lewis1-0-0Dec-11WinRidgeway School Tournament
Georgiev, Leon1-0-0Mar-14WinUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
Goodman, Felipe0-0-3Apr-13LossMaidenhead Junior Congress (Under 9)
Mar-14LossUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common (Under 11)
May-15LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 10 Boys)
Graham, Henry0-0-1Dec-11LossRidgeway School Tournament
Grayson, Harry0-0-3Mar-13LossRidgeway School Tournament
Jul-13LossRidgeway School Tournament
Dec-13LossClaires Court Junior Boys School Tournament
Gurleyen, Aylin1-0-0Oct-13WinSAE - Reading School (Under 11)
Haldar, Sohom1-0-0Nov-14WinMaidenhead Junior Club Tournament
Hargreaves, James1-0-0Mar-12WinRidgeway School Tournament
Harris, Mia0-0-2Dec-14LossMaidenhead Junior Club Tournament at St. Piran's
Apr-16LossSCCU U14/U140 v. Oxfordshire A
Henley, Mark1-0-3Oct-13WinSAE - Reading School (Under 11)
Jul-14LossMaidenhead Junior Club Tournament
Sep-14LossMaidenhead Junior Club Tournament
Nov-14LossMaidenhead Junior Club Tournament
Hinterreither, Nikolai0-0-1Dec-12LossRidgeway School Tournament
Howard, Adam1-0-0Feb-14WinSAE - Robert Piggot Junior School
Janakiram, Shreram1-1-0Nov-13WinSAE - Radstock (Under 10)
Mar-14DrawUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common (Under 11)
Johnson, Aaron3-0-0Nov-11Win11th Claires Court Chess Festival (Under 10)
Nov-12WinClaires Court Schools Tournament (Under 8)
Dec-12WinRidgeway School Tournament
Jowett, Marco1-0-0Oct-12WinUnder 9 Trial
Kamath, Gaurav0-0-2Apr-16LossSCCU U14/U140 v. Oxfordshire A
Apr-16LossSCCU U14/U140 v. Oxfordshire A
Kapoor, Gurveen1-0-2Oct-14WinUnder 9 and Under 11 County Team Trials (Under 11 trial)
Dec-14LossMaidenhead Junior Club Tournament at St. Piran's
Apr-16LossSCCU U14/U140 v. Oxfordshire A
Karwa, Mannan0-1-2May-13LossUK Chess Challenge 'Last Chance Saloon' Qualifier (Section A)
Oct-13LossSAE - Reading School (Under 11)
Oct-14DrawUnder 9 and Under 11 County Team Trials (Under 11 trial)
Kenton, Duncan1-0-1Mar-12LossRidgeway School Tournament
Dec-12WinRidgeway School Tournament
Khandelwal, Arjun0-0-1Apr-16LossSCCU U14/U140 v. Oxfordshire A
Khoo, Orton0-0-1Apr-16LossSCCU U14/U140 v. Oxfordshire A
Kinsler-Lubienski, James0-0-1May-13LossUK Chess Challenge 'Last Chance Saloon' Qualifier (Section A)
Koertzen, Adam1-0-0Jul-13WinRidgeway School Tournament
Lenehan, Leo1-0-0May-12WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Lenoir, Arti1-0-0Oct-14WinBerkshire Junior Championship (Under 10)
Lightbourne, Jamie2-0-0Nov-11Win11th Claires Court Chess Festival (Under 10)
Dec-11WinRidgeway School Tournament
Lockwood, William1-0-0May-12WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Mahesh, Saatvika0-0-1Nov-13LossSAE - Radstock (Under 10)
Mansfield-Jones, Megan1-0-0Feb-14WinSAE - Robert Piggot Junior School
Marcombe, Angus1-0-0May-14WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 9 Boys)
Martin, Dominic1-0-0Jun-13WinUnder 9 Primary Schools Jamboree
McClure, Oscar1-0-0Oct-13WinUnder 9 Trial
Mcdonald, Kyle1-0-0Jul-14WinMaidenhead Junior Club Tournament
McDougle, Matthew1-0-0Mar-13WinRidgeway School Tournament
McLaren, Hal1-0-0Mar-13WinRidgeway School Tournament
McMillan, Oliver2-0-1Jul-12LossRidgeway School Tournament
Dec-12WinRidgeway School Tournament
Jul-13WinRidgeway School Tournament
Mead, Sam2-0-0Dec-11WinRidgeway School Tournament
Dec-12WinRidgeway School Tournament
Mehta, Tanish1-1-0Nov-13WinClaires Court Schools Tournament (Under 10)
Mar-14DrawUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
Miles, Euan0-0-3May-12LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Apr-13LossMaidenhead Junior Congress (Under 9)
Mar-14LossUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
Miles, Sean0-0-1Jan-14LossSAE - Dolphin School
Mitchell, Adam1-0-0Mar-15WinUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
Mohan, Dev0-0-2Oct-14LossMaidenhead Junior Club Tournament
Apr-16LossSCCU U14/U140 v. Oxfordshire A
Mohan, Jai2-1-1May-14WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 9 Boys)
Oct-14DrawUnder 9 and Under 11 County Team Trials (Under 11 trial)
Oct-14WinBerkshire Junior Championship (Under 10)
Apr-16LossSCCU U14/U140 v. Oxfordshire A
Moore, Oliver1-0-0Nov-14WinMaidenhead Junior Club Tournament
Morris, Jake0-0-1Jun-13LossUnder 9 Primary Schools Jamboree
Munn, Henry0-0-1Apr-16LossSCCU U14/U140 v. Oxfordshire A
Murray, Robert2-0-0Oct-13WinSAE - Reading School (Under 11)
Feb-14WinSAE - Robert Piggot Junior School
Narekuli, Ashwath1-0-0Jan-14WinSAE - Dolphin School
O'Donnell, Harry1-0-0May-14WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 9 Boys)
Palmer, Callum1-0-0Jan-14WinSAE - Dolphin School
Palmer, Samuel0-1-0Oct-13DrawUnder 9 Trial
Patil, Kavish1-0-0Dec-14WinMaidenhead Junior Club Tournament at St. Piran's
Perez-Pena Gonzalez, Fernando1-0-0Mar-13WinRidgeway School Tournament
Perkins, Callum1-0-0May-12WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Pianta, Max1-0-1Jul-12LossRidgeway School Tournament
Dec-13WinClaires Court Junior Boys School Tournament
Popat, Nayan2-0-0Sep-14WinMaidenhead Junior Club Tournament
Oct-14WinMaidenhead Junior Club Tournament
Popat, Niam4-0-1May-13WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Oct-13WinUnder 9 Trial
Sep-14WinMaidenhead Junior Club Tournament
Oct-14WinMaidenhead Junior Club Tournament
Oct-14LossUnder 9 and Under 11 County Team Trials (Under 11 trial)
Ramaraju, Siddarth0-0-1Jan-14LossSAE - Dolphin School
Rollett, Sam4-0-0Jul-12WinRidgeway School Tournament
Dec-13WinClaires Court Junior Boys School Tournament
Jul-14WinMaidenhead Junior Club Tournament
Nov-14WinMaidenhead Junior Club Tournament
Rumble, Thomas0-0-1Nov-11Loss11th Claires Court Chess Festival (Under 10)
Rybak, Teo0-0-2Nov-14LossMaidenhead Junior Club Tournament
Apr-16LossSCCU U14/U140 v. Oxfordshire A
Satish, Shaunak0-0-1Apr-16LossSCCU U14/U140 v. Oxfordshire A
Scott, Connor0-0-1Mar-15LossUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
Sealy, Geiovannie1-0-0Jul-12WinRidgeway School Tournament
Shanker, Saadhikha1-0-0Nov-12WinClaires Court Schools Tournament (Under 8)
Shanmuhanathan, Shan1-0-0Feb-14WinSAE - Robert Piggot Junior School
Sheffield, Grace1-0-0May-14WinUK Chess Challenge 'Last Chance Saloon' Qualifier (Section A)
Singh, Aditya0-0-2Jul-13LossRidgeway School Tournament
Dec-14LossMaidenhead Junior Club Tournament at St. Piran's
Smith, Toby Patrick1-0-0Mar-12WinRidgeway School Tournament
Somovidis, Gerald1-0-0Oct-14WinMaidenhead Junior Club Tournament
Somovidis, Richard1-0-0Oct-14WinMaidenhead Junior Club Tournament
Soni, Achyuttam1-0-1May-14LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 9 Boys)
Dec-14WinMaidenhead Junior Club Tournament at St. Piran's
Sou, Matthew1-0-2May-13LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
May-14WinUK Chess Challenge 'Last Chance Saloon' Qualifier (Section A)
Nov-14LossClaires Court Schools Tournament (Under 10)
Spencer, Michael0-0-4Oct-12LossUnder 9 Trial
Jun-13LossUnder 9 Primary Schools Jamboree
Nov-13LossSAE - Radstock (Under 10)
Mar-14LossUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common (Under 11)
Srinivasam, Vishal1-0-0Oct-14WinUnder 9 and Under 11 County Team Trials (Under 11 trial)
Steele, Matthew1-0-0May-15WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 10 Boys)
Stewart, James1-0-0Jan-14WinSAE - Dolphin School
Stockdale, Eliana1-0-0Nov-13WinSAE - Radstock (Under 10)
Stoyanov, Viktor0-0-2Mar-15LossUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
Apr-16LossSCCU U14/U140 v. Oxfordshire A
Thornley, Oliver0-0-2Feb-14LossSAE - Robert Piggot Junior School
Apr-16LossSCCU U14/U140 v. Oxfordshire A
Todorov, Andrey2-0-0Jul-13WinRidgeway School Tournament
Dec-13WinClaires Court Junior Boys School Tournament
Vallis, Luke0-0-1Feb-14LossSAE - Robert Piggot Junior School
Vallis, Nicholas0-0-5May-12LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Nov-12LossClaires Court Schools Tournament (Under 8)
Feb-15LossUK Chess Challenge Qualifying Event (Under 11)
May-15LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 10 Boys)
Apr-16LossSCCU U14/U140 v. Oxfordshire A
Varady, Bonci1-0-0May-15WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 10 Boys)
Vasquez, Benedict1-0-0Mar-14WinUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common (Under 11)
Velraj, Akshay0-0-1Apr-16LossSCCU U14/U140 v. Oxfordshire A
Verstringhe, Edward0-1-0Dec-11DrawRidgeway School Tournament
Walker, Andrew2-0-0Mar-14WinUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
Feb-15WinUK Chess Challenge Qualifying Event (Under 11)
Walker, Joe0-0-1May-14LossUK Chess Challenge 'Last Chance Saloon' Qualifier (Section A)
Watkins, Matthew2-0-0Jul-12WinRidgeway School Tournament
Mar-13WinRidgeway School Tournament
Watson, Alexander2-0-1Nov-11Loss11th Claires Court Chess Festival (Under 10)
Mar-12WinRidgeway School Tournament
Nov-12WinClaires Court Schools Tournament (Under 8)
Weir, Jamie1-1-0Mar-14WinUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common (Under 11)
Mar-14DrawUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
Wheeler, Kyle1-1-0Nov-14DrawClaires Court Schools Tournament (Under 10)
May-15WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 10 Boys)
Wilson, Jack1-0-0Mar-14WinUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
Winsor, David0-0-3May-12LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Mar-15LossUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
Apr-16LossSCCU U14/U140 v. Oxfordshire A
Zhang, Harvey0-0-2Oct-12LossUnder 9 Trial
May-13LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)

Totals: 107 wins, 11 draws, 101 losses