BJCA logo
Berkshire Junior Chess

Player info - Richard Smith
School:not known
Age:over 17
Grade(s):1192 (Berkshire Junior grade)   (see more about grading)
Summary:
2009-10: 1 tournament
Berks grade: start: 1178, end: 1192, max: 1192
2006-07: 5 tournaments, 1 school team match, 1 county team match
Berks grade: start: 1193, end: 1178, max: 1189
Ranking(s): Under 18: 12
2005-06: 5 tournaments, 4 county team matches
Berks grade: start: 1168, end: 1193, max: 1200
Ranking(s): Under 18: 12
2004-05: 8 tournaments, 4 county team matches
Berks grade: start: 1192, end: 1168, max: 1182
2003-04: 10 tournaments, 7 county team matches
2002-03: 12 tournaments, 4 county team matches


Page display options:
Time frame: Default (current and previous season) / All seasons
Sort order: Event Type / Chronological (earliest first) / Reverse Chronological
Content: Events / Opponents


OpponentW-D-LDateResultEvent
Adair, James0-0-1Mar-10LossUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Andrews, David0-0-1Mar-07LossNine Mile Ride Closed Tournament
Anning, Jordan1-0-0Feb-06WinSAE - Streatley Primary
Archer-Lock, Adrian0-0-1Oct-04LossSAE - Maiden Erlegh
Archer-Lock, Philip2-0-0Jan-05WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Jan-05WinSAE - Dolphin School (Open Section)
Baddoo, Peter1-0-0May-04WinUK Chess Challenge - Berkshire MegaFinal (Under 11)
Broad, James1-0-0Sep-05WinMaidenhead Junior Club Tournament
Butler, Jordan1-0-0Mar-10WinUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Chelani, Dhawal0-0-1Apr-05LossMaidenhead Junior Congress (Under 13)
Chen, Ryan2-0-0Oct-06WinSAE - Reading School
Mar-07WinNine Mile Ride Closed Tournament
Conner, Ben1-0-0Jan-05WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Couper, Brian1-0-0Dec-04WinSAE - Whiteknights (Open Section)
Couper, Helen2-0-0Nov-03WinSAE - St Mary's, Mortimer
Dec-04WinSAE - Whiteknights (Open Section)
Crago, Charlie1-0-0Feb-06WinSAE - Streatley Primary
Crocker, Thomas2-1-2Oct-03WinUnder 11 Trial
May-04DrawUK Chess Challenge - Berkshire MegaFinal (Under 11)
Oct-04WinSAE - Maiden Erlegh
Dec-04LossSAE - Whiteknights (Open Section)
Jan-05LossSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Davey, Ben2-3-6Nov-02WinUnder 11 Trial
Oct-03DrawSAE - Reading School
Nov-03WinSAE - St Mary's, Mortimer
Jan-04LossSAE - Aldryngton (All-Play-All Section)
Oct-04LossSAE - Maiden Erlegh
Oct-04LossSAE - Reading School
Nov-04LossSAE - Caversham Primary (Open Section)
Dec-04LossSAE - Whiteknights (Open Section)
Jan-05DrawSAE - Dolphin School (Open Section)
Oct-06LossSAE - Reading School
May-07DrawUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 14-18 Boys and Girls)
Davey, Rachel1-1-1Jan-05WinSAE - Dolphin School (Open Section)
Oct-06DrawSAE - Reading School
Mar-07LossNine Mile Ride Closed Tournament
Drewett, Michael2-0-0Oct-04WinSAE - Maiden Erlegh
Jan-05WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Durrant, Adam2-0-0Oct-03WinUnder 11 Trial
Mar-07WinNine Mile Ride Closed Tournament
Elliott, Adam1-0-0May-04WinUK Chess Challenge - Berkshire MegaFinal (Under 11)
Elliott, Nathan1-0-0Jan-04WinSAE - Aldryngton (All-Play-All Section)
Fairclough, Anna1-0-0May-07WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 14-18 Boys and Girls)
Foo, William0-1-0Mar-10DrawUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Francis, James0-0-3Nov-03LossBerkshire Junior Congress (Under 12)
Jan-04LossSAE - Aldryngton (All-Play-All Section)
May-04LossUK Chess Challenge - Berkshire MegaFinal (Under 11)
Galuszka, Jonathan1-0-0Oct-04WinSAE - Reading School
Goodwin, Sam1-1-0Jan-05WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Nov-05DrawSAE - Caversham Primary (Open Section)
Goodwin, Zoe1-0-0Nov-05WinSAE - Caversham Primary (Open Section)
Haughey, Owan1-0-1Nov-02LossUnder 11 Trial
Oct-03WinUnder 11 Trial
Holland, James2-0-1Nov-03WinSAE - St Mary's, Mortimer
Nov-04WinSAE - Caversham Primary (Open Section)
Mar-10LossUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Hollow, Sam1-0-0Sep-05WinMaidenhead Junior Club Tournament
Honey, Peter2-0-0Oct-03WinSAE - Reading School
Nov-04WinSAE - Caversham Primary (Open Section)
Howell, Alexandra1-0-0Nov-03WinSAE - Caversham Primary
Hussain, Junaid1-0-0Sep-05WinMaidenhead Junior Club Tournament
Jane, Tom1-0-0Jan-05WinSAE - Dolphin School (Open Section)
Kibble, Henry1-0-0Feb-04WinSAE - Streatley
Kirk, James1-0-0Jan-05WinSAE - Dolphin School (Open Section)
Kirk, John3-0-0Oct-03WinUnder 11 Trial
Nov-03WinSAE - Caversham Primary
Nov-03WinBerkshire Junior Congress (Under 12)
Lant, Tom1-0-0Mar-10WinUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Livesey, Michael1-0-0Nov-03WinSAE - Caversham Primary
Main, Michael1-0-0May-04WinUK Chess Challenge - Berkshire MegaFinal (Under 11)
Mannering, Harvey1-0-0Oct-03WinSAE - Reading School
Mannering, Nathan1-0-0Nov-02WinUnder 11 Trial
Maturu, Harsha2-0-0Oct-04WinSAE - Reading School
Nov-05WinSAE - Caversham Primary (Open Section)
Mitchell, Florence1-0-0Apr-07WinMaidenhead Junior Congress (Under 18/13)
Moffatt, Alex1-0-0Nov-03WinBerkshire Junior Congress (Under 12)
Newton, Alec1-0-0Feb-06WinSAE - Streatley Primary
Nicholson, Rupert1-0-0Jan-07WinReading v. Eton College
Noel, Daniel1-0-1Nov-05WinSAE - Caversham Primary (Open Section)
Mar-10LossUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Palka, Duncan1-0-0Jan-05WinSAE - Dolphin School (Open Section)
Palka, Edmund2-0-2Nov-03WinSAE - St Mary's, Mortimer
Nov-03LossSAE - Caversham Primary
Feb-04LossSAE - Streatley
May-07WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 14-18 Boys and Girls)
Paul, James0-0-1Oct-03LossSAE - Reading School
Poile, Andrew1-0-0Feb-06WinSAE - Streatley Primary
Ralph, Sian1-0-0Nov-04WinSAE - Caversham Primary (Open Section)
Reynolds, Alex0-1-0Mar-10DrawUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Roberts, Jonathan1-0-0Jan-05WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Rogers, Reece1-0-0Sep-05WinMaidenhead Junior Club Tournament
Salvini, Zach1-2-1Oct-04DrawSAE - Reading School
Nov-04LossSAE - Caversham Primary (Open Section)
Nov-05DrawSAE - Caversham Primary (Open Section)
Feb-06WinSAE - Streatley Primary
Selwood, Stephen2-0-0Nov-03WinSAE - St Mary's, Mortimer
Nov-04WinSAE - Caversham Primary (Open Section)
Shaw, Daniel1-0-0Oct-04WinSAE - Maiden Erlegh
Smith, Michael1-1-0Oct-03DrawUnder 11 Trial
Apr-05WinMaidenhead Junior Congress (Under 13)
Spyrou, Alexis1-0-0Nov-05WinSAE - Caversham Primary (Open Section)
Stanford-Beale, David1-0-0May-07WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 14-18 Boys and Girls)
Starley, Robert1-0-0Nov-04WinBerkshire Junior Congress (Under 12)
Tapsall, Louis1-0-0Nov-02WinUnder 11 Trial
Tegg, Phillip1-0-0Dec-04WinSAE - Whiteknights (Open Section)
Thetford, Martin1-0-0Feb-04WinSAE - Streatley
Trice, Ashley1-0-1Feb-06LossSAE - Streatley Primary
Apr-07WinMaidenhead Junior Congress (Under 18/13)
Tunstall, George0-1-1Oct-03DrawUnder 11 Trial
Jan-04LossSAE - Aldryngton (All-Play-All Section)
Vandersluis, Ben1-1-0Oct-03DrawUnder 11 Trial
Oct-04WinSAE - Reading School
Vandersluis, James2-0-0Oct-03WinSAE - Reading School
Oct-04WinSAE - Maiden Erlegh
Vardal, Ozan1-0-0Nov-02WinUnder 11 Trial
Wadsworth, Matthew1-1-0Sep-05WinMaidenhead Junior Club Tournament
Oct-06DrawSAE - Reading School
Waikar, Prashant0-0-1Feb-04LossSAE - Streatley
Winchcombe, Andrew0-0-1Nov-02LossUnder 11 Trial
Wise, Edward2-0-0Feb-04WinSAE - Streatley
Oct-06WinSAE - Reading School
Wong, Jamie1-0-0Feb-04WinSAE - Streatley
Wright, Charlie2-0-0Nov-03WinBerkshire Junior Congress (Under 12)
May-04WinUK Chess Challenge - Berkshire MegaFinal (Under 11)
Yates, Susie2-0-2Oct-03WinSAE - Reading School
Nov-03WinSAE - St Mary's, Mortimer
Nov-03LossSAE - Caversham Primary
Jan-04LossSAE - Aldryngton (All-Play-All Section)
Ye, Joshua0-1-0Nov-04DrawBerkshire Junior Congress (Under 12)
Ynojosa, Angelica0-0-1May-07LossUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 14-18 Boys and Girls)
Zaidi, Mujtaba1-0-0Nov-02WinUnder 11 Trial

Totals: 86 wins, 15 draws, 30 losses