BJCA logo
Berkshire Junior Chess

Player info - Marcus Palmer
School:St. Nicholas Primary School, Hurst
Age:10 (as of 31-Aug-2017)
Grade(s):596 (Berkshire Junior grade)   (see more about grading)
85 (ECF Rapidplay)   (see ECF grading database entry)
Summary:
2016-17: 6 tournaments
Berks grade: start: 664, end: 596, max: 711
Ranking(s): Under 11: 19
2015-16: 13 tournaments, 2 school team matches, 1 county team match
Berks grade: start: 397, end: 664, max: 664
Ranking(s): Under 9: 7
2014-15: 7 tournaments, 1 school team match
Berks grade: start: 403, end: 397, max: 486
2013-14: 7 tournaments
Berks grade: start: 329, end: 403, max: 403


Page display options:
Time frame: Default (current and previous season) / All seasons
Sort order: Event Type / Chronological (earliest first) / Reverse Chronological
Content: Events / Opponents


OpponentW-D-LDateResultEvent
Airikkala, Finn1-0-0May-14WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Allchin, Zachary1-1-0Oct-13DrawSAE - Abbey Junior
Jan-14WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Anand, Shreyas1-0-0May-15WinUK Chess Challenge 'Last Chance Saloon' Qualifier (A Section)
Ankers, Isabelle1-0-0Oct-15WinSAE - Abbey Junior
Bain, Angus1-0-0Sep-15WinSAE - Polehampton
Batley, Ali1-0-0Jan-16WinSAE - Radstock (Major)
Batley, Amin1-0-3Mar-14LossSAE - Hawthorns
Jan-16WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Jan-16LossSAE - Downsway
Mar-16LossSAE - Nine Mile Ride
Batley, Reza1-0-4Mar-14LossSAE - Hawthorns
Sep-15LossSAE - Polehampton
Jan-16LossSAE - Radstock (Major)
Feb-16LossSAE - Reading School (Major)
Mar-16WinSAE - Nine Mile Ride
Beech, Alex0-0-2Jan-15LossSAE - St. Nicholas, Hurst
Nov-15LossSAE at Earley St Peter's
Blackham, Henry0-0-1Sep-14LossSAE - Polehampton
Budhkar, Seyaan1-0-0Jun-16WinUnder 9 Primary Schools Jamboree
Burleigh, Harrison1-0-0Mar-15WinSt Nicholas UKCC Tournament
Burleigh, Thalia1-0-0Mar-14WinSt Nicholas UKCC Tournament (Lower School)
Chadwick, Saorla0-0-1Oct-13LossSAE - Abbey Junior
Chougule, Aashirya1-0-0Jan-16WinSAE - Downsway
Chowdhury, Mustafa1-0-0Feb-16WinSAE - Reading School (Major)
Clayton, Jacob1-0-0Nov-16WinSAE - Caversham Primary
Crew, Oliver0-1-0Nov-16DrawSAE - Caversham Primary
Cummings, Brendan1-0-0Mar-14WinSt Nicholas UKCC Tournament (Lower School)
Dargan, Tom0-1-1Apr-15LossUnder 9 Primary Schools Jamboree
May-15DrawUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Davidson, Laura0-0-1Mar-15LossUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
Davis-Redshaw, Amelie1-0-0Mar-15WinSt Nicholas UKCC Tournament
Dinsdale, Lucy1-0-0Mar-16WinSAE - Nine Mile Ride
Dobrynin, Maxim0-0-1May-14LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Doyle, Donnacha0-0-1May-15LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Ebert Batalla, Rosa1-0-0Apr-15WinUnder 9 Primary Schools Jamboree
Elphick, Noah1-0-0Jun-16WinUnder 11 Primary Schools Jamboree
England, Alexander1-0-0Mar-14WinSAE - Hawthorns
Flossmann, Killian1-0-0Mar-14WinSAE - Hawthorns
Gaddam, Shreya1-0-0Mar-15WinUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
Galitzine-Scott, Freddie0-0-1May-15LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Gallagher, Benjamin1-0-0Jan-16WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Gill, Yadveer1-0-0Jan-17WinSAE - Reading School (Major)
Godfrey, George2-0-0Jun-16WinUnder 9 Primary Schools Jamboree
Sep-16WinSAE - St Nicholas, Hurst
Gogia, Abeer1-0-0May-15WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Grime, Nathan1-0-0May-14WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Harris, Mia1-0-2Jan-14WinSAE - Dolphin School
Feb-15LossSAE - Nine Mile Ride
Feb-16LossSAE - St Michael's, Sandhurst
Harrison, Evelyn1-0-0Mar-15WinSt Nicholas UKCC Tournament
Henley, Mark0-0-2Jan-15LossSAE - St. Nicholas, Hurst
Feb-15LossSAE - Nine Mile Ride
Heslington, Kateryna0-0-1Feb-14LossSAE - Robert Piggot Junior School
Holmes, Aidan1-0-0Feb-16WinSAE - St Michael's, Sandhurst
J Saliba, A1-0-0Mar-14WinSt Nicholas UKCC Tournament (Lower School)
James, Archie1-0-0Jan-15WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Johnson, Aaron1-0-0Jun-16WinUnder 11 Primary Schools Jamboree
Karwa, Mannan0-0-1Jan-17LossSAE - Reading School (Major)
Keen, Mackenzie0-1-0Jan-14DrawSAE - St. Nicholas, Hurst
Kingsbury, Brandon0-1-1Jan-14LossSAE - St. Nicholas, Hurst
Mar-14DrawSt Nicholas UKCC Tournament (Lower School)
Kirby, Andrew1-0-0Jan-16WinSAE - Downsway
Krishnaraj, Neha1-0-0Apr-15WinUnder 9 Primary Schools Jamboree
Langer, Henry0-0-1Jan-14LossSAE - St. Nicholas, Hurst
Lawrence, Katy0-0-1Jan-14LossSAE - St. Nicholas, Hurst
Lee, Chan-Yeong2-0-0Nov-15WinUnder 9 and Under 11 County Team Trials (Under 9)
Jun-16WinUnder 9 Primary Schools Jamboree
Lewis, Jack1-0-0Feb-16WinSAE - Reading School (Major)
Lloyd, Lewis1-0-0Jan-16WinSAE - Downsway
Love, James1-0-0Nov-16WinSAE - Caversham Primary
Mahesh, Saatvika0-0-1Jan-15LossSAE - St. Nicholas, Hurst
Makhija, Akshat1-0-2Feb-14LossSAE - Robert Piggot Junior School
Oct-15WinSAE - Abbey Junior
Nov-15LossSAE at Earley St Peter's
Mali, Aditya1-0-0Mar-16WinSAE - Nine Mile Ride
Marcombe, Angus0-0-1Feb-14LossSAE - Robert Piggot Junior School
Maynard, Connie1-0-0Oct-16WinSAE - Abbey Junior
Mittal, Yuvam1-1-0Nov-15DrawSAE at Earley St Peter's
Jan-16WinSAE - Radstock (Major)
Narekuli, Ashwath0-1-0Mar-14DrawSAE - Hawthorns
Narendra-Ramakrishna, Vidya1-0-0Oct-13WinSAE - Abbey Junior
Narenthiran, Abi1-0-0Feb-17WinSAE - St Michael's, Sandhurst
Ng, Nathaniel1-0-0May-14WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Noronha, Aden1-0-0Feb-14WinSAE - Robert Piggot Junior School
Osho, Emmanuel1-0-0May-15WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
O’Connor, Finlay1-0-0Mar-15WinSt Nicholas UKCC Tournament
Pahwa, Mudit1-0-0Mar-15WinUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
Palmer, Callum1-4-1Feb-14DrawSAE - Robert Piggot Junior School
Mar-14DrawSt Nicholas UKCC Tournament (Lower School)
May-15LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Nov-15DrawUnder 9 and Under 11 County Team Trials (Under 9)
Sep-16WinSAE - St Nicholas, Hurst
Oct-16DrawSAE - Abbey Junior
Palmer, Samuel1-0-4Feb-15WinSAE - Nine Mile Ride
Mar-15LossSt Nicholas UKCC Tournament
Jan-16LossSAE - St. Nicholas, Hurst
Feb-16LossSAE - St Michael's, Sandhurst
Mar-16LossSAE - Nine Mile Ride
Pandey, Shivansh1-0-0Nov-15WinSAE at Earley St Peter's
Pandith, Avani1-0-0Feb-17WinSAE - St Michael's, Sandhurst
Pham, Clemence2-0-0Sep-16WinSAE - St Nicholas, Hurst
Oct-16WinSAE - Abbey Junior
Ponniah, Hariharan1-0-0Feb-16WinSAE - Reading School (Major)
Popat, Nayan0-1-0May-15DrawUK Chess Challenge 'Last Chance Saloon' Qualifier (A Section)
Popat, Niam0-1-0Feb-14DrawSAE - Robert Piggot Junior School
Preece, Rajan0-0-1Feb-16LossSAE - St Michael's, Sandhurst
Rajeev-Lazar, Csilla1-0-0Nov-16WinSAE - Caversham Primary
Rajeev-Lazar, Seyon1-0-0Nov-15WinSAE at Earley St Peter's
Rao, Shree1-1-0Oct-16WinSAE - Abbey Junior
Nov-16DrawSAE - Caversham Primary
Ratcliffe, Lewis3-2-3Jan-14LossSAE - Dolphin School
Mar-14LossSt Nicholas UKCC Tournament (Lower School)
Sep-14DrawSAE - Polehampton
Jan-15WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Feb-15WinSAE - Nine Mile Ride
Mar-15DrawSt Nicholas UKCC Tournament
Nov-15LossUnder 9 and Under 11 County Team Trials (Under 9)
Jan-16WinSAE - Radstock (Major)
Riley, George0-0-1Mar-14LossSAE - Hawthorns
Rizzo, Branson0-0-1Jan-17LossSAE - Reading School (Major)
Russell, Ryan1-0-0Jun-16WinUnder 11 Primary Schools Jamboree
Rybak, Teo0-1-5Sep-15LossSAE - Polehampton
Oct-15LossSAE - Abbey Junior
Jan-16LossSAE - Radstock (Major)
Feb-16LossSAE - Reading School (Major)
Oct-16DrawSAE - Abbey Junior
Feb-17LossSAE - St Michael's, Sandhurst
Ryder, Elizabeth1-0-0Feb-17WinSAE - St Michael's, Sandhurst
Ryder, John1-0-0Jan-17WinSAE - Reading School (Major)
Sanjeev, Elil0-0-1Oct-13LossSAE - Abbey Junior
Satish, Shaunak0-0-1Jan-17LossSAE - Reading School (Major)
Saxena, Akshita1-0-0Oct-15WinSAE - Abbey Junior
Saxena, Anvesha0-0-1Jan-14LossSAE - Dolphin School
Scott, Connor0-1-4Mar-15LossUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
Oct-15LossSAE - Abbey Junior
Jan-16DrawSAE - St. Nicholas, Hurst
Jan-16LossSAE - Downsway
Feb-16LossSAE - Reading School (Major)
Shanker, Saadhikha0-0-1Oct-13LossSAE - Abbey Junior
Shanmuhanathan, Shan0-1-1May-14LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Sep-14DrawSAE - Polehampton
Sobowale, Matty1-0-0Mar-14WinSt Nicholas UKCC Tournament (Lower School)
Sou, Michael0-0-1May-15LossUK Chess Challenge 'Last Chance Saloon' Qualifier (A Section)
Spanswick, Joshua0-0-1Nov-15LossUnder 9 and Under 11 County Team Trials (Under 9)
Steele, Jack1-0-0Sep-15WinSAE - Polehampton
Stewart, James0-0-2Oct-13LossSAE - Abbey Junior
Mar-15LossSt Nicholas UKCC Tournament
Stoyanov, Boris0-0-1Sep-15LossSAE - Polehampton
Suriarachchi, Moksha1-0-0Nov-15WinUnder 9 and Under 11 County Team Trials (Under 9)
Suter, Hector0-1-0Jan-14DrawSAE - Dolphin School
Tanveer, Harris1-0-0Apr-15WinUnder 9 Primary Schools Jamboree
Taphouse, George0-0-2Jan-17LossSAE - Reading School (Major)
Feb-17LossSAE - St Michael's, Sandhurst
Tschiesche, Samuel0-0-1Nov-15LossUnder 9 and Under 11 County Team Trials (Under 9)
Vallis, Luke0-0-1Sep-16LossSAE - St Nicholas, Hurst
Vallis, Nicholas0-0-4Sep-16LossSAE - St Nicholas, Hurst
Oct-16LossSAE - Abbey Junior
Nov-16LossSAE - Caversham Primary
Feb-17LossSAE - St Michael's, Sandhurst
Vivekanand, Aarush1-0-0Feb-16WinSAE - St Michael's, Sandhurst
Wallace, George1-0-0Jan-15WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Watkins, Matthew0-0-1Jan-14LossSAE - Dolphin School
Wheal, Jake2-0-0Sep-15WinSAE - Polehampton
Feb-16WinSAE - St Michael's, Sandhurst
Wilson, Jack1-0-0Mar-15WinUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
Winsor, David1-0-2Sep-14LossSAE - Polehampton
Feb-15LossSAE - Nine Mile Ride
Jan-16WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Winsor, Robert0-1-1Jan-14LossSAE - St. Nicholas, Hurst
Jan-14DrawSAE - Dolphin School
Yates, Joshua0-0-4May-14LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Sep-14LossSAE - Polehampton
Mar-15LossUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
May-15LossUK Chess Challenge 'Last Chance Saloon' Qualifier (A Section)
Z, Kida1-0-0Jun-16WinUnder 9 Primary Schools Jamboree

Totals: 80 wins, 21 draws, 75 losses