BJCA logo
Berkshire Junior Chess

Player info - Lewis Ratcliffe
School:St. Nicholas Primary School, Hurst
Age:10 (as of 31-Aug-2017)
Grade(s):549 (Berkshire Junior grade)   (see more about grading)
79 (ECF Rapidplay)   (see ECF grading database entry)
Summary:
2016-17: 4 tournaments
Berks grade: start: 655, end: 549, max: 593
Ranking(s): Under 11: 24
2015-16: 10 tournaments, 2 school team matches, 1 county team match
Berks grade: start: 513, end: 655, max: 661
Ranking(s): Under 9: 8
2014-15: 9 tournaments, 1 school team match
Berks grade: start: 384, end: 513, max: 513
Ranking(s): Under 9: 17
2013-14: 6 tournaments
Berks grade: start: 451, end: 384, max: 451


Page display options:
Time frame: Default (current and previous season) / All seasons
Sort order: Event Type / Chronological (earliest first) / Reverse Chronological
Content: Events / Opponents


OpponentW-D-LDateResultEvent
Ahmed, Aniq1-0-0Jan-16WinSAE - Radstock (Major)
Airikkala, Finn0-0-1May-14LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Anand, Tejas0-0-1Mar-15LossUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
Baig , Haider-Ali1-0-0Jun-16WinUnder 9 Primary Schools Jamboree
Barnett-Harris, Lucas1-0-0May-15WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Batley, Ali0-0-2Sep-15LossSAE - Polehampton
Jan-16LossSAE - St. Nicholas, Hurst
Batley, Amin0-0-3Feb-14LossSAE - Robert Piggot Junior School
Jan-16LossSAE - Radstock (Major)
Jan-17LossSAE - Reading School (Major)
Batley, Reza0-0-2Jan-16LossSAE - St. Nicholas, Hurst
Mar-16LossSAE - Nine Mile Ride
Bee, William1-0-0May-15WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Beech, Alex0-0-3Oct-14LossSAE - Abbey Junior
Jan-15LossSAE - St. Nicholas, Hurst
Sep-15LossSAE - Polehampton
Bhagwat, Dhruva0-0-2Mar-14LossSAE - Hawthorns
May-14LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Blackwell, Francesca0-0-1Oct-14LossSAE - Abbey Junior
Bratchyk, Antony1-0-0Apr-16WinUK Chess Challenge 'Last Chance Saloon' Qualifier (Section B)
Breen, Alex0-0-1Mar-15LossUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
Brooke, Samuel1-0-0Jun-16WinUnder 11 Primary Schools Jamboree
Burleigh, Harrison1-0-0Mar-14WinSt Nicholas UKCC Tournament (Lower School)
Burleigh, Thalia1-0-0Mar-15WinSt Nicholas UKCC Tournament
Carr, Ryan1-0-0Mar-14WinSAE - Hawthorns
Carter, Jack1-0-0Mar-15WinUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
Chadwick, Eabha0-0-1Apr-15LossUnder 9 Primary Schools Jamboree
Chetwood, Owen0-0-1May-14LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Chopra, Advay0-0-1May-15LossUK Chess Challenge 'Last Chance Saloon' Qualifier (B Section)
Chowdhury, Mustafa0-1-0Jan-17DrawSAE - Reading School (Major)
Dewdath, Peter1-0-0Feb-16WinSAE - Reading School (Major)
Drennan, Kiran1-0-0Sep-15WinSAE - Polehampton
Elhaggagi, Kofi1-0-0May-14WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Gaddam, Shreya1-0-0Mar-15WinUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
Garg, Gavyam1-0-0Feb-17WinUK Chess Challenge Qualifier
Gill, Yadveer1-0-0Jan-17WinSAE - Reading School (Major)
Godfrey, George0-0-1Sep-16LossSAE - St Nicholas, Hurst
Gogia, Abeer1-0-0May-15WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Goswami, Paarth1-0-0Mar-16WinSAE - Nine Mile Ride
Gupta, Josha1-0-0May-14WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Hadjiloucas, Alice1-0-0Apr-16WinUK Chess Challenge 'Last Chance Saloon' Qualifier (Section B)
Henley, Mark0-0-1Mar-14LossSAE - Hawthorns
Heslington, Kateryna0-0-1Jan-14LossSAE - Dolphin School
James, Archie1-0-0Mar-14WinSt Nicholas UKCC Tournament (Lower School)
Janakiram, Shreram1-0-3Jan-14WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Jan-14LossSAE - Dolphin School
Sep-14LossSAE - Polehampton
Jan-15LossSAE - St. Nicholas, Hurst
Jeffery, Sam1-0-0Nov-15WinUnder 9 and Under 11 County Team Trials (Under 9)
Jolliffe, Ciara1-0-0Feb-15WinSAE - Nine Mile Ride
Kadambadi, Nikhil0-0-1May-15LossUK Chess Challenge 'Last Chance Saloon' Qualifier (B Section)
Kapoor, Gurveen0-0-1Sep-14LossSAE - Polehampton
Karwa, Mannan0-0-3Jan-14LossSAE - Dolphin School
Feb-14LossSAE - Robert Piggot Junior School
Feb-17LossUK Chess Challenge Qualifier
Kaur Hira, Amrit1-0-0Mar-14WinSAE - Hawthorns
Keen, Mackenzie1-0-0Mar-14WinSt Nicholas UKCC Tournament (Lower School)
Kingsbury, Brandon0-1-1Mar-14LossSt Nicholas UKCC Tournament (Lower School)
Mar-15DrawSt Nicholas UKCC Tournament
Kulkarni, Shubham0-0-1Sep-16LossSAE - St Nicholas, Hurst
Langer, Henry0-0-1Jan-14LossSAE - St. Nicholas, Hurst
Lee, Chan-Yeong1-0-0Nov-15WinUnder 9 and Under 11 County Team Trials (Under 9)
Lloyd, Robert0-0-1Mar-16LossSAE - Nine Mile Ride
Lobato, Luke0-0-1Mar-14LossSAE - Hawthorns
Makhija, Akshat2-0-0Jan-14WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Nov-15WinSAE at Earley St Peter's
Mali, Aditya2-0-0Jan-16WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Feb-17WinUK Chess Challenge Qualifier
Mansfield-Jones, Megan0-0-1Feb-14LossSAE - Robert Piggot Junior School
McCabe, Benjamin0-1-0Jan-14DrawSAE - St. Nicholas, Hurst
Metcalfe, Ben1-0-0Apr-16WinUK Chess Challenge 'Last Chance Saloon' Qualifier (Section B)
Miles, Sean1-0-2Mar-15LossUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
Feb-16LossSAE - Reading School (Major)
Apr-16WinUK Chess Challenge 'Last Chance Saloon' Qualifier (Section B)
Mitchell, Adam2-0-1Feb-14LossSAE - Robert Piggot Junior School
Mar-15WinUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
May-15WinUK Chess Challenge 'Last Chance Saloon' Qualifier (B Section)
Mohan, Gia0-1-0Sep-16DrawSAE - St Nicholas, Hurst
Mohan, Jai0-0-2Sep-14LossSAE - Polehampton
Oct-14LossSAE - Abbey Junior
Mohan, Shaan0-0-1Jan-17LossSAE - Reading School (Major)
Moniak, Amelie1-0-0Mar-15WinSt Nicholas UKCC Tournament
Mussell, Aaron1-0-0Jun-16WinUnder 11 Primary Schools Jamboree
Ni, Charlie1-0-0May-14WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Noronha, Anya1-0-0Feb-14WinSAE - Robert Piggot Junior School
Omar-Mufti, Adil0-0-1Nov-15LossSAE at Earley St Peter's
Palmer, Callum0-0-2Mar-14LossSt Nicholas UKCC Tournament (Lower School)
Mar-15LossSt Nicholas UKCC Tournament
Palmer, Marcus3-2-3Jan-14WinSAE - Dolphin School
Mar-14WinSt Nicholas UKCC Tournament (Lower School)
Sep-14DrawSAE - Polehampton
Jan-15LossSAE - St. Nicholas, Hurst
Feb-15LossSAE - Nine Mile Ride
Mar-15DrawSt Nicholas UKCC Tournament
Nov-15WinUnder 9 and Under 11 County Team Trials (Under 9)
Jan-16LossSAE - Radstock (Major)
Palmer, Samuel0-0-5Jan-15LossSAE - St. Nicholas, Hurst
Feb-15LossSAE - Nine Mile Ride
Mar-15LossSt Nicholas UKCC Tournament
Feb-16LossSAE - Reading School (Major)
Feb-17LossUK Chess Challenge Qualifier
Patil, Kavish1-0-0May-15WinUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Pham, Catherine1-0-0Mar-16WinSAE - Nine Mile Ride
Pham, Clemence0-1-0Jan-17DrawSAE - Reading School (Major)
Ponniah, Hariharan1-0-0Feb-16WinSAE - Reading School (Major)
Popat, Nayan0-0-3Apr-15LossUnder 9 Primary Schools Jamboree
May-15LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Jun-16LossUnder 9 Primary Schools Jamboree
Rafiq, Usman1-0-0Nov-15WinSAE at Earley St Peter's
Rajeev-Lazar, Csilla2-0-0Sep-16WinSAE - St Nicholas, Hurst
Feb-17WinUK Chess Challenge Qualifier
Rajeev-Lazar, Seyon0-0-1Feb-17LossUK Chess Challenge Qualifier
Ramaraju, Siddarth0-0-1Jan-14LossSAE - St. Nicholas, Hurst
Ramesha, Rishabh1-0-1Feb-16LossSAE - Reading School (Major)
Apr-16WinUK Chess Challenge 'Last Chance Saloon' Qualifier (Section B)
Ringrose, Hollie1-0-0Mar-14WinSt Nicholas UKCC Tournament (Lower School)
Runwal, Sakshi1-0-0Feb-15WinSAE - Nine Mile Ride
Rybak, Teo0-0-4May-15LossUK Chess Challenge Berkshire MegaFinal (Under 7-8 Boys)
Nov-15LossSAE at Earley St Peter's
Nov-15LossUnder 9 and Under 11 County Team Trials (Under 9)
Jan-16LossSAE - Radstock (Major)
Saxena, Akshita1-0-0Jan-15WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Say, Connie1-0-0Mar-15WinSt Nicholas UKCC Tournament
Scott, Connor0-0-3Feb-15LossSAE - Nine Mile Ride
Mar-15LossUK Chess Challenge Qualifier at St Michael's, Sandhurst
Mar-16LossSAE - Nine Mile Ride
Shanker, Preethika1-0-0Oct-14WinSAE - Abbey Junior
Shanker, Saadhikha1-0-0Oct-14WinSAE - Abbey Junior
Shanmuhanathan, Shan1-0-0Jan-14WinSAE - Dolphin School
Sinha, Reeti1-0-0Jun-16WinUnder 11 Primary Schools Jamboree
Sou, Matthew1-0-0May-15WinUK Chess Challenge 'Last Chance Saloon' Qualifier (B Section)
Srikanta Prasad, Suyash0-0-1Nov-15LossUnder 9 and Under 11 County Team Trials (Under 9)
Steele, Jack1-0-0Sep-15WinSAE - Polehampton
Steele, Matthew2-0-0Sep-15WinSAE - Polehampton
Apr-16WinUK Chess Challenge 'Last Chance Saloon' Qualifier (Section B)
Stewart, James1-0-1Oct-14LossSAE - Abbey Junior
Jan-16WinSAE - Radstock (Major)
Stoyanov, Boris0-0-1Nov-15LossUnder 9 and Under 11 County Team Trials (Under 9)
Sullivan, Theo1-0-0Jun-16WinUnder 9 Primary Schools Jamboree
Sutton, Alasdair0-0-1Jan-14LossSAE - St. Nicholas, Hurst
Tanveer, Haroon1-0-0Nov-15WinSAE at Earley St Peter's
Taphouse, George1-0-0Jan-17WinSAE - Reading School (Major)
Tiwari, Arav1-0-0Apr-15WinUnder 9 Primary Schools Jamboree
Tollit, Hugo1-0-0Jun-16WinUnder 11 Primary Schools Jamboree
Townley, Jake1-0-0Jun-16WinUnder 9 Primary Schools Jamboree
Vallis, Luke0-0-1Sep-16LossSAE - St Nicholas, Hurst
Velraj, Akshay0-0-2Mar-14LossSAE - Hawthorns
Sep-15LossSAE - Polehampton
Vivekanand, Aarush0-1-0Feb-17DrawUK Chess Challenge Qualifier
Vivekanand, Arya1-1-0Jan-14DrawSAE - Dolphin School
Jan-16WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Vonka, Dominuc1-0-0Feb-14WinSAE - Robert Piggot Junior School
Walker, Beck1-0-0Feb-16WinSAE - Reading School (Major)
Wallace, George1-0-0Jan-15WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Watson, Harry1-0-0Apr-15WinUnder 9 Primary Schools Jamboree
Wheal, Jake1-0-0Jan-16WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Yates, Joshua0-0-1Sep-14LossSAE - Polehampton

Totals: 74 wins, 9 draws, 74 losses