BJCA logo
Berkshire Junior Chess

Player info - Reece Rogers
School:not known
Age:over 17
Grade(s):709 (Berkshire Junior grade)   (see more about grading)
Summary:
2009-10: 1 county team match
2008-09: 2 tournaments, 2 county team matches
Berks grade: start: 636, end: 709, max: 762
2007-08: 6 tournaments, 2 county team matches
Berks grade: start: 722, end: 626, max: 729
2006-07: 11 tournaments, 6 school team matches, 6 county team matches
Berks grade: start: 697, end: 722, max: 806
2005-06: 19 tournaments, 1 school team match, 5 county team matches
Berks grade: start: 672, end: 697, max: 709
2004-05: 11 tournaments, 2 county team matches
Berks grade: start: 583, end: 672, max: 679


Page display options:
Time frame: Default (current and previous season) / All seasons
Sort order: Event Type / Chronological (earliest first) / Reverse Chronological
Content: Events / Opponents


OpponentW-D-LDateResultEvent
Adair, James0-0-1Oct-05LossSAE - Maiden Erlegh
Andrews, David0-0-1Apr-06LossSAE - Sonning Common (UKCC Qualifier)
Andrews, Sam1-0-0Nov-05WinSAE - Caversham Primary (Challengers Section)
Anwar, Aneeka1-0-0Mar-08WinSAE - Radstock
Archer-Lock, Adrian0-0-1Mar-06LossSAE - Gorse Ride
Archer-Lock, Helen1-0-0Sep-08WinSAE - Polehampton
Archer-Lock, Philip0-0-2Apr-05LossSAE - Sonning Common
May-08LossUK Chess Challenge Berkshire Megafinal (Under 12 Boys)
Asser, Martyn2-0-0Nov-05WinSAE - Caversham Primary (Challengers Section)
Jan-07WinSAE - Eagle House
Avery, Cameron0-0-1Nov-04LossSAE - Upton House (Open Section)
Azubike, Zimi0-0-1Apr-08LossUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Bakici, Alper0-0-1May-05LossUK Chess Challenge MegaFinal (Under 9 Boys)
Bamber, Lucas0-0-1Jan-07LossSAE - Eagle House
Bannister, Kate0-1-0Oct-06DrawPrimary Schools Jamboree
Bates, George0-0-1Jan-05LossSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Beith, Edwin1-0-1May-05LossUK Chess Challenge MegaFinal (Under 9 Boys)
May-07WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 11 Boys)
Berg, Daniel1-0-0Feb-08WinUK Chess Challenge Qualifying Event
Bicarregui, Michael1-0-0May-08WinUK Chess Challenge Berkshire Megafinal (Under 12 Boys)
Bingham, Alastair1-0-0Nov-05WinClaires Court Schools Tournament (Under 11/10)
Blackburn, Callum0-0-1Sep-07LossEvent for Players at Secondary School
Blackwell, Sebastian1-0-0Sep-08WinSAE - Polehampton
Broad, James0-1-0Feb-06DrawUK Chess Challenge Qualifying Event
Brown, Kieran0-1-0Feb-07DrawSAE - St. Michael’s
Brown, Nichalas1-0-0Oct-06WinSAE - Downs School
Bruton, Ben0-1-0Jan-05DrawSAE - Aldryngton
Bryant, Hamish0-0-1Nov-05LossSAE - Caversham Primary (Challengers Section)
Bucknell, Matthew0-0-1Oct-06LossSAE - Downs School
Calway, Jason1-0-0Oct-05WinUnder 11 Trial
Carre, Charlotte1-0-0Oct-05WinSAE - Trinity, Newbury
Carre, Joseph0-0-1Oct-05LossSAE - Trinity, Newbury
Cavendish, Raymond1-0-0Apr-08WinUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Chaugny, Mathieu0-1-0Feb-09DrawUK Chess Challenge Qualifier at Ridgeway
Chelani, Kanik1-0-0Apr-05WinMaidenhead Junior Congress (Under 9)
Chen, Ryan0-0-6Mar-05LossSAE - Gorse Ride (Open Section)
Apr-05LossSAE - Sonning Common
May-05LossMaidenhead Junior Club Tournament
Jan-06LossSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Nov-06LossSAE - Upton House (Open Section A)
Jan-07LossSAE - Aldryngton
Chownsmith, Peter1-0-0Nov-04WinSAE - Upton House (Open Section)
Cope, Jonathan1-0-0Oct-06WinUnder 11 Trial
Couper, Brian1-0-2Apr-05LossSAE - Sonning Common
Nov-05LossSAE - Upton House (Open Section)
Jan-07WinSAE - Aldryngton
Couper, Helen1-1-0Mar-05WinSAE - Gorse Ride (Open Section)
Sep-05DrawSAE - Polehampton (Open Section)
Courage, Beatrice1-0-0Jan-07WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Cussen, Rebekah1-0-0Jan-06WinSAE - Mary Hare School
Davey, Ben0-0-1Mar-05LossSAE - Gorse Ride (Open Section)
Davey, Rachel0-0-2Dec-05LossSAE - Whiteknights
Nov-06LossSAE - Upton House (Open Section A)
Davie, James0-0-1Nov-05LossClaires Court Schools Tournament (Under 11/10)
Davies, Tim1-0-0Nov-06WinSAE - Checkendon
Drogemuller, Alex0-0-1Apr-08LossUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Drogemuller, Chris0-0-1Apr-08LossUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Esteve, Daniel0-2-0Jan-06DrawSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Jan-07DrawSAE - St. Nicholas, Hurst
Faithfull, Jasmin1-0-0Jan-07WinSAE - Aldryngton
Farwell, Adam1-0-0Mar-08WinSAE - Radstock
Foo, William1-0-0Oct-06WinPrimary Schools Jamboree
Frain, Peter1-0-0Dec-04WinSAE - Whiteknights (Under 9 Section)
Giles, David0-1-0Dec-04DrawSAE - Whiteknights (Under 9 Section)
Giles, Sarah1-0-0Mar-05WinSAE - Gorse Ride (Open Section)
Glew, Marcus1-0-0Sep-06WinSAE - Polehampton
Gomm, Timothy1-0-0Jan-05WinSAE - Aldryngton
Goodwin, Sam0-2-8Apr-05LossMaidenhead Junior Congress (Under 9)
Apr-05LossSAE - Sonning Common
Oct-05DrawSAE - Trinity, Newbury
Jan-06LossSAE - Mary Hare School
Jan-06LossSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Apr-06LossUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 10 Boys)
Oct-06LossSAE - Downs School
Nov-06LossSAE - Checkendon
Nov-06LossSAE - Upton House (Open Section A)
Jan-07DrawSAE - St. Nicholas, Hurst
Goodwin, Zoe0-0-1Jan-06LossSAE - Mary Hare School
Gough, Jayden0-0-1Mar-07LossPolehampton v. Yateley Manor
Grewal, Angad1-0-0Apr-05WinMaidenhead Junior Congress (Under 9)
Haederle, Dominic1-0-0Feb-07WinSAE - St. Michael’s
Hall, Alfie2-0-0Apr-06WinSAE - Sonning Common (UKCC Qualifier)
Apr-08WinUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Hall, Ned1-0-2Jan-05LossSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Apr-06WinSAE - Sonning Common (UKCC Qualifier)
Apr-08LossUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Hall, Owen1-0-0Sep-06WinSAE - Polehampton
Hallström, Daniel0-0-1Jan-05LossSAE - Dolphin School (Open Section)
Hallström, Sofia1-0-0Apr-05WinSAE - Sonning Common
Harding-Laleman, Benjamin1-0-0Jan-05WinSAE - Dolphin School (Open Section)
Harris, Jamie0-0-1Mar-08LossSAE - Radstock
Hartley, Ben0-1-0Oct-06DrawSAE - Downs School
Haslehurst, Harriet0-0-1Nov-04LossSAE - Upton House (Open Section)
Hepsaydir, Aydin1-0-0Oct-06WinSAE - Downs School
Herring, Isaac0-0-1Mar-06LossEagle House A v. Polehampton
Hickey, Kyle1-0-0Feb-09WinUK Chess Challenge Qualifier at Ridgeway
Hobbs, Adam1-0-0Oct-06WinUnder 11 Trial
Holland, James0-0-2Nov-05LossClaires Court Schools Tournament (Under 11/10)
Feb-06LossUK Chess Challenge Qualifying Event
Hollow, Sam0-0-1Sep-05LossMaidenhead Junior Club Tournament
Howard, Thomas1-0-0May-08WinUK Chess Challenge Berkshire Megafinal (Under 12 Boys)
Hughes, Jasper1-0-0May-07WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 11 Boys)
Hughes, Joshua1-0-0Sep-07WinEvent for Players at Secondary School
Hunt, Sam1-0-0Jan-07WinSAE - Aldryngton
Hussain, Junaid0-0-3Apr-05LossMaidenhead Junior Congress (Under 9)
May-05LossMaidenhead Junior Club Tournament
Feb-08LossUK Chess Challenge Qualifying Event
Hussain, Nabeel3-0-1Apr-05WinMaidenhead Junior Congress (Under 9)
May-05WinMaidenhead Junior Club Tournament
Sep-05WinMaidenhead Junior Club Tournament
Feb-08LossUK Chess Challenge Qualifying Event
Hussain, Yusuf0-0-2Feb-08LossUK Chess Challenge Qualifying Event
Feb-09LossUK Chess Challenge Qualifier at Ridgeway
Iley, Aaron0-0-1Nov-06LossSAE - Checkendon
Indge, Harry5-1-1Sep-05WinMaidenhead Junior Club Tournament
Oct-05WinSAE - Maiden Erlegh
Oct-05WinUnder 11 Trial
Jan-06WinSAE - Aldryngton (Challenger's Section)
Mar-06LossSAE - Gorse Ride
Nov-06WinSAE - Checkendon
Apr-08DrawUK Chess Challenge Qualifier at Sonning Common
Ive, Tim0-1-0Jan-05DrawSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
James, Jack1-0-0May-05WinUK Chess Challenge MegaFinal (Under 9 Boys)
Jane, Robert1-0-0Jan-05WinSAE - Dolphin School (Open Section)
Jane, Tom1-0-1Jan-05LossSAE - Dolphin School (Open Section)
Jan-06WinSAE - Mary Hare School
Jensen, Harvey1-1-0Dec-05WinSAE - Whiteknights
Sep-08DrawSAE - Polehampton
JetHwa, Nisha1-0-0Oct-05WinSAE - Maiden Erlegh
Johnson, Max1-0-0Mar-08WinSAE - Radstock
Kanaar-Brown, Louis2-1-0Dec-04DrawSAE - Whiteknights (Under 9 Section)
Jan-05WinSAE - Aldryngton
Dec-05WinSAE - Whiteknights
Kang, Amar1-0-0Feb-06WinUK Chess Challenge Qualifying Event
Kearsley, Ross1-0-0Nov-05WinClaires Court Schools Tournament (Under 11/10)
Khandekar, Varun1-0-0Nov-06WinSAE - Upton House (Open Section A)
Kirk, James1-0-2Apr-05WinSAE - Sonning Common
Nov-05LossSAE - Upton House (Open Section)
Apr-06LossUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 10 Boys)
Kristiaan, George0-0-1Jan-05LossSAE - Aldryngton
Lazenby, Joss1-0-0Apr-06WinSAE - Sonning Common (UKCC Qualifier)
Leighton-Young, Kit2-0-0Jan-06WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Jan-07WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Lindsay, Malcolm0-0-1Sep-05LossSAE - Polehampton (Open Section)
Lote, Edmond0-0-1Feb-07LossRidgeway A v. Polehampton
Manton-Jones, Alexander0-0-1Nov-05LossClaires Court Schools Tournament (Under 11/10)
Marshall, William1-0-0Nov-05WinSAE - Upton House (Open Section)
Massey, Daniel0-1-0May-07DrawUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 11 Boys)
Matthews, Jonathan0-0-1Sep-06LossSAE - Polehampton
Maturu, Harsha0-0-1Oct-04LossSAE - Reading School
Maw, Karl0-0-1Feb-08LossUK Chess Challenge Qualifying Event
McCormack, Aidan0-0-3Nov-05LossSAE - Upton House (Open Section)
Dec-05LossSAE - Whiteknights
Oct-06LossUnder 11 Trial
Mitchell, Florence0-1-2Feb-06LossUK Chess Challenge Qualifying Event
Jan-07DrawSAE - St. Nicholas, Hurst
Feb-07LossSAE - St. Michael’s
Morgans, James1-0-0Mar-08WinSAE - Radstock
Morris, Alec1-0-0Apr-06WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 10 Boys)
Mortimer, Harry1-0-0Mar-05WinSAE - Gorse Ride (Open Section)
Newton, Alec1-0-1Nov-05WinSAE - Caversham Primary (Challengers Section)
May-07LossUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 11 Boys)
Noel, Daniel0-0-9Sep-05LossSAE - Polehampton (Open Section)
Oct-05LossSAE - Maiden Erlegh
Oct-05LossSAE - Trinity, Newbury
Nov-05LossClaires Court Schools Tournament (Under 11/10)
Jan-06LossSAE - Mary Hare School
Oct-06LossUnder 11 Trial
Jan-07LossSAE - Eagle House
May-07LossUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 11 Boys)
Sep-07LossEvent for Players at Secondary School
O'Donnell, Alex1-0-0Jan-07WinSAE - Eagle House
Ohashi, Kazuka0-0-1Jan-06LossSAE - Aldryngton (Challenger's Section)
Orechoff, Luke0-0-1Nov-06LossPolehampton v. Eagle House A
Palka, Duncan1-0-2Feb-06LossUK Chess Challenge Qualifying Event
Apr-06LossSAE - Sonning Common (UKCC Qualifier)
Oct-06WinSAE - Downs School
Palka, Edmund0-0-1Sep-07LossEvent for Players at Secondary School
Papachristos, Maximillian1-0-2Feb-06WinUK Chess Challenge Qualifying Event
Sep-07LossEvent for Players at Secondary School
Sep-08LossSAE - Polehampton
Parker, Angus1-0-0May-08WinUK Chess Challenge Berkshire Megafinal (Under 12 Boys)
Pearson, Adam0-0-1Sep-06LossSAE - Polehampton
Pearson, William1-0-0Jan-07WinSAE - Aldryngton
Pechey, Joseph0-0-1Mar-08LossSAE - Radstock
Pena-Walsh, Tomas1-0-0Nov-06WinCaversham A v. Polehampton
Peters, Liam1-0-0May-05WinUK Chess Challenge MegaFinal (Under 9 Boys)
Poile, Andrew2-0-0Jan-06WinSAE - Aldryngton (Challenger's Section)
Feb-07WinSAE - St. Michael’s
Powell, Charlie0-0-2Jan-05LossSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Nov-05LossSAE - Caversham Primary (Challengers Section)
Ralph, Bradley1-0-0Apr-06WinSAE - Sonning Common (UKCC Qualifier)
Rayer, Ethan0-1-1Dec-04LossSAE - Whiteknights (Under 9 Section)
Nov-05DrawSAE - Caversham Primary (Challengers Section)
Ren, YanFeng0-0-1Oct-06LossUnder 11 Trial
Reynolds, Alex0-0-1Feb-09LossUK Chess Challenge Qualifier at Ridgeway
Richards, Cameron0-0-1Nov-04LossSAE - Upton House (Open Section)
Robinson, Ben2-1-0Oct-05DrawSAE - Trinity, Newbury
Jan-06WinSAE - Mary Hare School
Mar-07WinCold Ash v. Polehampton
Robinson, Peter2-0-0Sep-06WinSAE - Polehampton
Jan-07WinSAE - Eagle House
Rogers, Chloe3-0-0May-05WinMaidenhead Junior Club Tournament
Nov-06WinSAE - Checkendon
Jan-07WinSAE - St. Nicholas, Hurst
Rowe, Stephen1-1-2Mar-05WinSAE - Gorse Ride (Open Section)
Sep-05DrawSAE - Polehampton (Open Section)
Oct-05LossUnder 11 Trial
Jan-06LossSAE - Mary Hare School
Salvini, Zach0-0-1Apr-06LossSAE - Sonning Common (UKCC Qualifier)
Selwood, Stephen0-0-1Jan-05LossSAE - Aldryngton
Sheikh, Adeeb0-1-0Oct-05DrawSAE - Maiden Erlegh
Silvester, James0-0-1Jan-05LossSAE - Dolphin School (Open Section)
Smith, Ben0-0-1Feb-07LossSAE - St. Michael’s
Smith, Bradley0-1-0May-07DrawUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 11 Boys)
Smith, Jonathan1-0-1Apr-05LossMaidenhead Junior Congress (Under 9)
Sep-05WinMaidenhead Junior Club Tournament
Smith, Richard0-0-1Sep-05LossMaidenhead Junior Club Tournament
Smith, Thomas2-0-0Apr-06WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 10 Boys)
Nov-06WinSAE - Checkendon
Spyrou, Alexis0-1-0May-05DrawUK Chess Challenge MegaFinal (Under 9 Boys)
Starley, David1-0-0Apr-06WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 10 Boys)
Starley, Robert0-0-1Jan-07LossSAE - Aldryngton
Sudhakar, Ragulkrishna0-0-1Feb-09LossUK Chess Challenge Qualifier at Ridgeway
Tankard, Adam1-0-0May-05WinUK Chess Challenge MegaFinal (Under 9 Boys)
Thomas, Jed1-0-0Mar-06WinSAE - Gorse Ride
Thomas, Kalan1-0-0Mar-06WinSAE - Gorse Ride
Thompson, William0-0-1Dec-05LossSAE - Whiteknights
Thorpe, Liam1-0-0Oct-06WinPrimary Schools Jamboree
Trice, Ashley3-0-3Sep-05WinSAE - Polehampton (Open Section)
Oct-05LossSAE - Maiden Erlegh
Mar-06LossSAE - Gorse Ride
Sep-06WinSAE - Polehampton
Nov-06LossSAE - Upton House (Open Section A)
Sep-08WinSAE - Polehampton
Tuggy, Harriet1-0-0Jan-05WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Tull, Adam1-0-0Dec-05WinSAE - Whiteknights
Tullar, Kim1-0-0Jan-05WinSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Vandersluis, Ben0-0-1Oct-04LossSAE - Reading School
Varady, Frazer0-1-0Oct-06DrawUnder 11 Trial
Vardy, George1-0-0Sep-05WinSAE - Polehampton (Open Section)
Vonchek, James0-0-1Jan-07LossSAE - Eagle House
Wadsworth, Matthew0-0-2Feb-06LossUK Chess Challenge Qualifying Event
Feb-08LossUK Chess Challenge Qualifying Event
Ward, Ben1-0-0Sep-08WinSAE - Polehampton
Warren, Jessica1-0-0Nov-04WinSAE - Upton House (Open Section)
Wasden, Sam0-0-1Jan-06LossSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Waterson, Giles1-0-0May-08WinUK Chess Challenge Berkshire Megafinal (Under 12 Boys)
Widman, James1-0-0Feb-07WinSAE - St. Michael’s
Wilks, George0-0-1Oct-06LossPrimary Schools Jamboree
Williams, Lucy1-0-0Nov-05WinSAE - Upton House (Open Section)
Wilson, Andrew1-0-0Jan-06WinSAE - Aldryngton (Challenger's Section)
Wilson, Drew1-0-0Oct-05WinSAE - Trinity, Newbury
Wilson, Robin1-0-0Jan-06WinSAE - Aldryngton (Challenger's Section)
Wise, Edward0-0-3Oct-04LossSAE - Reading School
Jan-05LossSAE - Aldryngton
Oct-05LossUnder 11 Trial
Wise, Frances0-0-2Oct-04LossSAE - Reading School
Mar-06LossSAE - Gorse Ride
Wright, Charlie0-0-1Jan-05LossSAE - Dolphin School (Open Section)
Wright, Toby0-0-1Jan-06LossSAE - St. Nicholas, Hurst (Open Section)
Ye, Joshua0-0-1Nov-04LossSAE - Upton House (Open Section)
Ynojosa, Angelica0-0-1Feb-09LossUK Chess Challenge Qualifier at Ridgeway
Ynojosa, Felix Armando2-0-0Feb-08WinUK Chess Challenge Qualifying Event
Feb-09WinUK Chess Challenge Qualifier at Ridgeway
Yokota, Kazuki1-0-1Oct-05LossUnder 11 Trial
Apr-06WinUK Chess Challenge Berks Megafinal (Under 10 Boys)
Zhang, Roy0-0-2May-05LossMaidenhead Junior Club Tournament
Nov-05LossSAE - Upton House (Open Section)

Totals: 116 wins, 25 draws, 128 losses