BJCA logo
Berkshire Junior Chess

Match Detail
Results - Primary Schools Jamboree
Date, Location:Thu, 09-Oct-2008, Dolphin School, Hurst
Further info:Jamboree format, 4 boards, 4 rounds, 10 teams, BJCA grade bonus: 5
See also:News article, Last Season's results (Thu, 09-Oct-2008)


Player Results Crosstab for all players (with grades)

Aldryngton | Caversham A | Caversham B | Dolphin A | Dolphin B | Eagle House | Earley St. Peter's | Ridgeway A | Ridgeway B

NumName1234TotNew Grade
   Aldryngton
21Giles Hutch (453)w26-b6-b11-w41+1475
22Becky Head (494)b7-w37-w2-b27-0455
23Ross Bonnell (421)b43-w18-0414
24Claire Brutonw4-b34+b38=
25Oliver Edmundsb15-w49-w19-0
 
   Caversham A
11Joshua Hankins (792)b16-b31+w21+b36+3827
12Matty Kemp (750)w27+b47+w17+3765
13Conrad Bullows Weeksw2-w43-48+1
14Luke Tunstall (464)w28+b38-b44+2509
15Lizzie Smith (544)b9-w25+w4-1531
 
   Caversham B
31Jonathan Smith (822)w36+w11-b41-w6-1775
32Tom Childs (574)b27-w42-b17+1548
33Joseph Pechey (433)w8-b48+w47+2429
34Charlie Cornesb49-w24-b3-0
35Ewan Morgan (429)b4-w44-b39-0401
 
   Dolphin A
1Sebastian Hickman (790)w6-b41+w36+b16-2810
2Peter Robinson (826)b13+w47+b22+w37+4843
3Miles Deans (716)w18-b28+w8-w34+2718
4Thomas Robinson (910)b24+w35+b15+b29+4929
 
   Dolphin B
41William Pearson (664)w46-w1-w31+b21-1653
42Henry Leakey (719)b37+b32+w27-b7-2702
43Clare Pearson (564)w23+b8-b13+b18+3565
44Alisha Watts (518)w29-w19=b35+w14-492
 
   Eagle House
26George Wilks (1022)b21+b36-w16-w46-1988
27Robin Vonchek (425)w32+b12-b42+w22-2473
28Lucas Bamber (740)b14-w3-w48-b8-0663
29Max Hammond (469)b44+w9-b39-w4-1466
 
   Earley St. Peter's
16William Foo (1514)w11+w46+b26+w1+41533
17Robert Hobbs (390)b47=w7-w32-b12-½376
18Matthew Le Croissetteb3+b23+w38+w43-3
19Oliver Ryan-Georgew39-b44=b9-b25=1
 
   Ridgeway A
6Jonathan Matthews (1058)b1+w21+b46+b31+41083
7Ben Ward (927)w22+b17+w37+w42+4954
8Dominic Haederle (639)b33+w43+b3+w28+4718
9Tarun Puri (624)w15+b29+w19+b49+4656
 
   Ridgeway B
36Stephen Ellis (569)b31-w26+b1-w11-1585
37Harun Abdullah (549)w42-b22+b7-b2-1553
38Ethan Bates (503)w48+w14+b18-w24+3526
39Charles Grayson (502)b19+b49+w29+w35+4541

Notes:
  1. Num is simply a number assigned to the player at the start of the event.
  2. Each entry in the detail part of the table represents a match from the event.
  3. An entry consists of:
    • the colour used by the player as shown on the left of the row (w=white, b=black, in case you hadn't guessed)
    • the tournament number of the opponent (to find who the opponent actually was, look them up via the player num to name list given by the first two columns)
    • the result of the match (+: win, =: draw, -: loss).
    • empty results indicate that the player was a reserve for that round.
  4. If you hover your cursor over a match result, an information box will pop up giving details of the match.


Final Team Standings
1st Ridgeway A 16
2nd Dolphin A 12
3rd Caversham A 10
4 Ridgeway B 9
5 Earley St. Peter's
6 Dolphin B
8= Eagle House 4
8= Caversham B 4
10 Aldryngton