BJCA logo
Berkshire Junior Chess

Match Detail
Results - UK Chess Challenge Southern Gigafinal
Date, Location:Sat, 03-Jul-2010 - Sun, 04-Jul-2010, Wellington College
See also:Last Season's results (Sat, 03-Jul-2010)
Full Results (Note: links to external sites may expire)

Note: this is an 'external' event. Only results for Berkshire players are listed.



Section Name Pos Points
Under 7 Boys B Oliver Bazin 4/ 36 /6
Daniel Dunbar 26/ 36 2/6
 
Under 7 Girls Isabelle Gilbert 3rd=/ 28 /6 Qualified for TeraFinal Challengers
 
Under 8 Boys A Anthony Zhang 6/ 56 5/6 Qualified for TeraFinal Challengers
Omar Al Rubaie 42/ 56 2/6
Harry Moreton 48/ 56 2/6
Jack Vanstone 52/ 56 /6
Joe Iddon 56/ 56 0/6
 
Under 8 Boys B James Rennie 36/ 51 /6
Dylan Byrne 47/ 51 /6
 
Under 8 Girls Helen Archer-Lock 6=/ 44 4/6
 
Under 9 Boys A Atro Autio 18/ 44 3/6
Benjamin Dunbar 20/ 44 3/6
 
Under 9 Boys B Michael Gilbert 4/ 42 /6
Tom Gayter 9/ 42 4/6
Charles Grayson 10/ 42 4/6
Thejana Edirisinghe 27/ 42 /6
 
Under 9 Girls Romina Findel-Hawkins 6/ 49 /6
Thilaga Narayanan 19=/ 49 3/6
Sareena Anwar 35=/ 49 2/6
 
Under 10 Boys A Ryan Wong 4/ 50 5/6 Qualified for TeraFinal Challengers
Alexis Gritsanchouk 27/ 50 3/6
Azeem Omar-Mufti 29/ 50 3/6
Ben Iddon 49/ 50 1/6
 
Under 10 Boys B Matthew Wadsworth 1/ 48 6/6 Ultimo
Richard Zhu 7/ 48 /6
Henry Edwards 35/ 48 2/6
Ephraim Joseph 45/ 48 1/6
 
Under 10 Boys C Navaditya Aithani 6/ 50 /6
William Denegri 36/ 50 2/6
Bertie Munn 38/ 50 2/6
 
Under 10 Girls Isabella Roper 6=/ 40 4/6
 
Under 11 Boys A Sameer Anwar 22=/ 47 3/6
 
Under 11 Boys B Ben Ward 3rd=/ 40 /6 Qualified for TeraFinal Challengers
Jeff Abraham 9=/ 40 /6
Jack Stephens 33=/ 40 2/6
 
Under 11 Boys C Tarun Puri 13=/ 43 /6
 
Under 11 Girls Katie Rennie 10=/ 51 /6
Isobel Armitage 22=/ 51 2/6
Alisha Watts 22=/ 51 2/6
 
Under 12 Boys William Foo 1st/ 57 /6 Ultimo
Ragulkrishna Sudhakar 16=/ 57 /6
Alfred Wong 16=/ 57 /6
 
Under 13 Boys Roy Zhang 2nd/ 37 5/6 Qualified for TeraFinal Challengers
Charlie Bucknell 15=/ 37 3/6
Ryan Chen 15=/ 37 3/6
Harvey Jensen 27=/ 37 2/6
 
Under 12/13 Girls Louise Head 5=/ 20 4/6 Qualified for TeraFinal Challengers (1st= U12 Girl)
Aneeka Anwar 13=/ 20 /6
 
Under 14s Felix Jose Ynojosa 1st=/ 32 /6 Ultimo
Daniel Noel 4=/ 32 4/6
Maximillian Papachristos 9=/ 32 /6
 
Under 15s Monishsujay Sudhakar 14=/ 22 /6
Laura Hankins 16=/ 22 2/6 Qualified for TeraFinal Challengers (2nd= U15 Girl)
 
Under 16s Akash Jain 1st/ 19 5/6 Ultimo
Robert Starley 3rd=/ 19 4/6 Qualified for TeraFinal Challengers
Adrian Archer-Lock 8/ 19 /6
Ben Vandersluis 13=/ 19 /6
 
Under 17s James Adair 1st/ 16 5/6 Ultimo
Angelica Ynojosa 4=/ 16 4/6 Ultima (1st U17 Girl)
 
Under 18s Lateefah Messam-Sparks 1st/ 12 4/6 Ultima