BJCA logo
Berkshire Junior Chess

Match Detail
Results - Primary Schools Jamboree
Date, Location:Sat, 09-Oct-2010, Dolphin School, Hurst
Further info:Jamboree format, 4 boards, 4 rounds, 10 teams, BJCA grade bonus: 5
See also:Last Season's results (Sat, 09-Oct-2010)


Player Results Crosstab for all players (with grades)

Caversham Adders | Caversham Cobras | Caversham Vipers | Checkendon | Dolphin A | Dolphin B | Dolphin C | Radstock | Ridgeway A | Ridgeway B

NumName1234TotNew Grade
   Caversham Adders
46Fred Kemp (607)b41-b16-w6-b26+1610
47Tridham Manjunathw17-b2+w12-b22-1
48James Duffyw38+b33-b29-w13-1
49Joe Iddon (491)w34-b39-w44-w9-0452
 
   Caversham Cobras
41Lizzie Smith (847)w46+w1+w31+b21-3874
42Ben Iddon (770)b37+b32-w28+b7+3781
43Edgar Strugar (549)w23-b8-b13+b18-1538
44Joe Barraclough (523)w29+w19+b49+w14+4593
 
   Caversham Vipers
1Henry Cairns (389)w6-b41-w36+b16-1380
2Ashrita Maturub12-w47-b22-w37-0
3Emma Bannisterw18-b29-w8-w33-0
4Sean Miles (398)b24+w34=b14+b30+441
 
   Checkendon
21Matthew Daviesw26=b6-b11-w41+
22Michael Gipson (524)b7-w37+w2+w47+3524
23Jamie Sarson (698)b43+w18+b33-b38+3737
24Euan Sarsonw4-b14-b34-w19-0
 
   Dolphin A
6Navaditya Aithani (849)b1+w21+b46+b31+4875
7Sebastian Blackwell (906)w22+b17=w37+w42-887
8Tom Gayter (665)b33+w43+b3+w28+4695
9Atro Autio (747)w14+b30+w19+b49+4780
 
   Dolphin B
11Toby Deans (613)b16-b31+w21+b36+3638
12Henry Best (594)w2+w27+b47+w32-3597
13Edward Fry (536)w28-b38+w43-48+2500
14Matthew Owen (342)b9-w24+w4-b44-1318
 
   Dolphin C
36Noam de Frettesb31-w26=b1-w11-½
37Jonathan Spieglerw42-b22-b7-b2+1
38Georgina Eden-Haslerb48-w13-b18-w23-0
39Alexander Joppb19-w49+w30=w34-
 
   Radstock
26Saksham Vaidya (501)b21=b36=w16-w46-1489
27Alex Breen (516)w32-b12-w17-0490
28Daniel Graham (513)b13+b42-b8-1522
29Ashwin Vincent (380)b44-w3+w48+2373
30Sareena Anwar (344)w9-b39=w4-½330
 
   Ridgeway A
16Charles Grayson (1025)w11+w46+b26+w1+41049
17James Kinsler-Lubienski (959)b47+w7=w32+b27+968
18Neville Birdi (734)b3+b23-w38+w43+3727
19Joseph Gribben (624)w39+b44-b9-b24+2590
20James Breedon (430)
 
   Ridgeway B
31Omar Al Rubaie (647)w36+w11-b41-w6-1612
32Ethan Bains-Gillespie (640)b27+w42+b17-b12+3701
33Henry Grahamw8-w48+w23+b3+3
34Ollie Yate (480)b49+b4=w24+b39+501
35James Breedon (430)0435

Notes:
  1. Num is simply a number assigned to the player at the start of the event.
  2. Each entry in the detail part of the table represents a match from the event.
  3. An entry consists of:
    • the colour used by the player as shown on the left of the row (w=white, b=black, in case you hadn't guessed)
    • the tournament number of the opponent (to find who the opponent actually was, look them up via the player num to name list given by the first two columns)
    • the result of the match (+: win, =: draw, -: loss).
    • empty results indicate that the player was a reserve for that round.
  4. If you hover your cursor over a match result, an information box will pop up giving details of the match.


Final Team Standings