BJCA logo
Berkshire Junior Chess

Match Detail
Results - UK Chess Challenge - Berkshire MegaFinal (Under 11)
Sections:Under 18Under 13Under 11Under 10Under 9Under 8Under 7
Date, Location:Sat, 01-May-2004, Winchcombe Junior School, Newbury
Further info:6 rounds, 45 entrants (206 in all sections), ages as of: 31-Aug-2003
Grades:ECF rapidplay grades displayed, Berkshire junior grades are also available.
See also:Last Season's results (Sat, 01-May-2004), Printer-friendly page


Final Standings
NameGradeAgeSchoolPoints
1st James Francis 87 10 St. Nicholas, Hurst 6 103
2nd= Michael Smith 56 10 Caversham 5 63
Nathan Elliott 56 10 St. Nicholas, Hurst 5 74
4th= Richard Smith 70 10 Caversham 65
Alex Moffatt 21 10 Finchampstead 47
6th= Michael Silver 1 10 Waverley 4 34
David Banks 1 10 Beechwood Primary 4 32
Timothy Weston 48 10 Binfield 4 41
Michael Main 27 10 Ridgeway 4 43
Tayyab Shariff 1 10 Mortimer St. Mary's 4 27
Ashley Heath 50 10 Waverley 4 61
Mujtaba Zaidi 34 10 Ridgeway 4 42
Michael Drewett 18 10 Arborfield 4 23
14th= Yasmin Jones 25 10 Upton House 8
Domonic Holt -4 10 Binfield 1
Jack Whitby 17 10 Streatley 29
Thomas Crocker 30 10 New Scotland Hill 39
18th= Rebecca Boulton 8 10 St. Nicholas, Hurst 3 5
Charlie Wright 30 10 St. Nicholas, Hurst 3 29
Timothy Randall 42 10 St. Nicholas, Hurst 3 22
Adam Elliott 12 10 Stockcross Primary 3 20
Zoe Goodwin -3 10 Cold Ash 3 -8
Sian Ralph 1 10 Sonning Common Primary 3 -6
Helen McNamara 1 10 Caversham 3 11
Oliver Rigg -8 10 Streatley 3 -10
George Kristiaan 1 10 Mortimer St. Mary's 3 0
Elliott Jones 60 10 Staines Prep School 3 29
28th= Daniel Haxby -5 10 Arborfield -12
Tom Seward 7 10 Trinity, Newbury -3
Peter Machin 1 10 Radstock 6
Jack Rans 48 10 Trevelyan Middle 11
32nd= Duncan Calvert -28 10 Trevelyan Middle 2 -32
Charlie Marlow 1 10 Gorse Ride 2 -12
Nicholas Pass -46 10 Cold Ash 2 -47
Jordan Brown -6 10 Warfield 2 -13
Harvey Trueman -15 10 Wantage Primary 2 -21
Peter Baddoo -18 10 Mortimer St. Mary's 2 -30
Sarah Copping -22 10 Warfield 2 -24
Henry Brown -26 10 Bradfield Primary 2 -40
Katharine Copping -14 10 Warfield 2 -13
41st= Katherine Handy -53 10 Caversham -67
Georgia Stevens -43 10 Arborfield -43
43rd= Alec Payne -63 10 Warfield 1 -75
Joseph Mann -52 10 Wantage Primary 1 -60
Anthony Charlton -46 10 St. Mary’s, Maidenhead 1 -56

Footnote: 4 Points or more qualifies for the Gigafinal on Sat/Sun 10/11 July 2004 at Manchester University.


Crosstab
(see below for information on how to use this table)
NumName123456TotAOS
1James Francis w7+ b26+ w20+ b3+ w11+ b4+ 63.9
2Michael Smith w18+ b38+ w8+ b11- w7+ b12+ 53.5
3Nathan Elliott b24+ w6+ b27+ w1- b10+ w11+ 54.0
4Richard Smith b37+ w21+ b17= w9+ b19+ w1- 3.6
5Alex Moffatt b32+ w27- w14+ b29+ b17+ w9= 3.1
6Michael Silver w14+ b3- w26+ b7- w22+ w27+ 43.6
7David Banks b1- w25+ b36+ w6+ b2- w17+ 43.9
8Timothy Weston w10+ b12+ b2- w19- w18+ b21+ 43.7
9Michael Main w29+ b31= w28+ b4- w16+ b5= 43.3
10Tayyab Shariff b8- b34+ w39+ b31+ w3- w26+ 43.1
11Ashley Heath w23+ b35+ w31+ w2+ b1- b3- 43.9
12Mujtaba Zaidi b44+ w8- b40+ w30+ b27+ w2- 42.9
13Michael Drewett b17- w45+ b16= w15= b36+ w19+ 42.8
14Yasmin Jones b6- w24+ b5- w40+ b15= w28+ 3.3
15Domonic Holt w42= b28- w41+ b13= w14= b29+ 2.6
16Jack Whitby w19- b18+ w13= b28+ b9- w31+ 3.2
17Thomas Crocker w13+ b19+ w4= b20+ w5- b7- 3.8
18Rebecca Boulton b2- w16- b45+ w32+ b8- w38+ 32.9
19Charlie Wright b16+ w17- w42+ b8+ w4- b13- 33.5
20Timothy Randall b43+ w40+ b1- w17- b21- w30+ 33.0
21Adam Elliott w22+ b4- w29- b39+ w20+ w8- 33.2
22Zoe Goodwin b21- w36- b44+ w23+ b6- w35+ 32.5
23Sian Ralph b11- w44+ w35- b22- w37+ b40+ 32.3
24Helen McNamara w3- b14- b25+ w37+ b31- w36+ 33.0
25Oliver Rigg w31- b7- w24- b41+ b34+ w33+ 32.5
26George Kristiaan b36+ w1- b6- w38+ w35+ b10- 33.3
27Elliott Jones w30+ b5+ w3- b35+ w12- b6- 33.7
28Daniel Haxby b41= w15+ b9- w16- w42+ b14- 2.9
29Tom Seward b9- w32+ b21+ w5- b30= w15- 3.3
30Peter Machin b27- w37+ w38+ b12- w29= b20- 2.8
31Jack Rans b25+ w9= b11- w10- w24+ b16- 3.6
32Duncan Calvert w5- b29- w43+ b18- w40- b42+ 22.4
33Charlie Marlow defdefdefb43+ w45+ b25- 20.8
34Nicholas Pass b35- w10- b37- defw25- b45+ 22.0
35Jordan Brown w34+ w11- b23+ w27- b26- b22- 23.0
36Harvey Trueman w26- b22+ w7- b42+ w13- b24- 23.1
37Peter Baddoo w4- b30- w34+ b24- b23- b43+ 22.7
38Sarah Copping w45+ w2- b30- b26- w39+ b18- 22.8
39Henry Brown b40- w43+ b10- w21- b38- w44+ 22.2
40Katharine Copping w39+ b20- w12- b14- b32+ w23- 22.9
41Katherine Handy w28= b42- b15- w25- b44- def1.9
42Georgia Stevens b15= w41+ b19- w36- b28- w32- 2.4
43Alec Payne w20- b39- b32- w33- defw37- 11.8
44Joseph Mann w12- b23- w22- b45- w41+ b39- 12.4
45Anthony Charlton b38- b13- w18- w44+ b33- w34- 12.3

Notes:
  1. The Num column is the position of the player in the final standings list above.
  2. Each entry in the detail part of the table represents a match from the event.
  3. An entry consists of:
    • the colour used by the player as shown on the left of the row (w=white, b=black, in case you hadn't guessed)
    • the tournament number of the opponent (to find who the opponent actually was, look them up via the player num to name list given by the first two columns)
    • the result of the match (+: win, =: draw, -: loss).
  4. If you hover your cursor over a match result, an information box will pop up giving details of the match.
  5. AOS is average opponent score.