BJCA logo
Berkshire Junior Chess

Match Detail
Results - UK Chess Challenge Southern Gigafinal
Date, Location:Sat, 09-Jul-2011 - Sat, 10-Jul-2010, Rivermead Sports Centre, Reading
See also:Last Season's results (Sat, 09-Jul-2011)
Full Results (Note: links to external sites may expire)

Note: this is an 'external' event. Only results for Berkshire players are listed.



Section Name Pos Points
Under 7 Boys A Harry Grayson 4=/ 31 4/6
Jake Bains-Gillespie 23=/ 31 2/6
 
Under 7 Boys B Daniel Dunbar 20=/ 32 /6
 
Under 7 Girls Connie Say 19/ 19 1/6
 
Under 8 Boys A Dev Parekh 19=/ 44 3/6
 
Under 8 Boys B Thomas Bruce 15/ 44 /6
Dominic Kinsler-Lubienski 31=/ 44 2/6
 
Under 8 Boys C James Gan 26=/ 43 /6
Adil Omar-Mufti 26=/ 43 /6
 
Under 9 Boys A Anthony Zhang 2nd=/ 44 5/6 Qualifies for TeraFinal Challengers
Ethan Bains-Gillespie 5=/ 44 /6
Nikolai Hinterreither 5=/ 44 /6
 
Under 9 Boys B Charlie Quevillart 40=/ 44 1/6
 
Under 9 Boys C James Rennie 20=/ 48 3/6
Darcy Caiazzo 33/ 48 2/6
 
Under 9 Girls Helen Archer-Lock 6/ 50 /6
Juliette Keates 30=/ 50 /33
Katy Lawrence 37=/ 50 2/6
Hannah Wiles 37=/ 50 2/6
 
Under 10 Boys A Charles Grayson 14=/ 44 /6
Alexander Leith-Snow 34/ 44 2/6
Daniel Graham 40=/ 46 /6
 
Under 10 Boys B Edgar Strugar 40/ 46 /6
 
Under 10 Boys C Jamie Sarson 41=/ 46 1/6
Victor Suarez 19=/ 49 3/6
 
Under 10 Girls Thilaga Narayanan 7=/ 45 4/6
 
Under 11 Boys A Richard Zhu 1st/ 48 /6 Ultimo
Neville Birdi 5=/ 48 /6
Jack Lawrence 13=/ 48 /6
James Moody 30=/ 48 /6
 
Under 11 Boys B Matthew Wadsworth 1st/ 47 /6 Ultimo
Ryan Wong 5=/ 47 /6
Sebastian Blackwell 8=/ 47 4/6
Eden Tayipp 41=/ 47 /6
 
Under 11 Boys C Azeem Omar-Mufti 7=/ 46 4/6
Alex Reynolds 14=/ 46 /6
Navaditya Aithani 20=/ 46 3/6
 
Under 11 Girls Isabella Roper 3rd=/ 38 /6 Qualifies for TeraFinal Challengers
Lizzie Smith 27=/ 38 2/6
 
Under 12 Boys B Jeff Abraham 3rd=/ 30 /6 Qualifies for TeraFinal Challengers
 
Under 13 Boys William Foo 1st=/ 37 5/6 Qualifies for TeraFinal Challengers
Alfred Wong 4=/ 37 /6
Ragulkrishna Sudhakar 10=/ 37 /6
Charlie Pye 25=/ 37 /6
 
Under 14 Boys Roy Zhang 1st/ 27 /6 Ultimo
 
Under 14 Girls Aneeka Anwar 3rd=/ 9 9/6 Qualifies for TeraFinal Challengers
 
Under 15s Daniel Noel 2nd=/ 20 /6 Qualifies for TeraFinal Challengers
David Starley 6=/ 20 /6
 
Under 16s James Holland 2nd=/ 17 /6 Qualifies for TeraFinal Challengers
 
Under 17s Adrian Archer-Lock 2nd=/ 12 4/6 Qualifies for TeraFinal Challengers
Robert Starley 5=/ 12 3/6
 
Under 18s James Adair 1st/ 13 5/6 Ultimo