BJCA logo
Berkshire Junior Chess

Match Detail
Results - UK Chess Challenge Southern Gigafinal
Date, Location:Sat, 06-Jul-2013 - Sun, 07-Jul-2013, Rivermead Sports Centre, Reading
See also:Last Season's results (Sat, 06-Jul-2013)

Note: this is an 'external' event. Only results for Berkshire players are listed.



Section Name Pos Points
Under 7 Boys A Maxim Dobrynin 4=/ 33 /6
 
Under 8 Boys A Nicholas Vallis 5=/ 40 /6
Matthew Sou 14=/ 40 /6
 
Under 8 Boys B Harvey Zhang 1st/ 40 /6 Ultimo
 
Under 8 Boys C Jack Carter 7=/ 39 4/6
 
Under 8 Girls Kateryna Heslington 2nd=/ 45 5/6 Qualified for TeraFinal Challengers
Connie Say 18=/ 45 3/6
Isabella Findel-Hawkins 32=/ 45 2/6
 
Under 9 Boys A Max Pianta 15=/ 35 3/6
Dev Mohan 34=/ 35 1/6
 
Under 9 Boys B Jake Bains-Gillespie 2nd=/ 38 5/6 Qualified for TeraFinal Challengers
David Winsor 12=/ 38 /6
Euan Miles 15=/ 38 3/6
 
Under 9 Boys C Gurveen Kapoor 4=/ 39 /6
Mannan Karwa 6=/ 39 4/6
 
Under 9 Boys D Shreram Janakiram 27=/ 38 2/6
 
Under 9 Girls Saatvika Mahesh 7=/ 43 4/6
Saorla Chadwick 13=/ 43 /6
Francesca Blackwell 29=/ 43 /6
 
Under 10 Boys A Adil Omar-Mufti 36/ 40 /6
 
Under 10 Boys B Peter Isaksen 6=/ 38 4/6
 
Under 10 Boys C Oliver Thornley 10=/ 40 /6
 
Under 10 Boys D James Beckinsale 11=/ 40 /6
Nikhil Kadambadi 11=/ 40 /6
 
Under 10 Girls Rhea Ukil 6=/ 34 4/6
Alannah Chadwick 21=/ 34 /6
Elizabeth Wood 25=/ 34 2/6
 
Under 11 Boys A Luke Vallis 10=/ 38 /6
Sean Miles 25=/ 38 /6
Huba Varady 25=/ 38 /6
 
Under 11 Boys B Anthony Zhang 1st/ 36 6/6 Ultimo
 
Under 11 Boys C Nikolai Hinterreither 1st=/ 40 5/6 Qualified for TeraFinal Challengers
Ethan Bains-Gillespie 5/ 40 /6
 
Under 11 Girls Alice Hadjiloucas 17=/ 23 2/6
 
Under 12 Boys A Atro Autio 20=/ 26 2/6
 
Under 12 Girls Sofya Dobrynina 7=/ 15 3/6
Romina Findel-Hawkins 12=/ 15 2/6
 
Under 13 Boys Richard Zhu 2nd=/ 44 5/6 Qualified for TeraFinal Challengers
Azeem Omar-Mufti 20=/ 44 3/6
James Moody 29=/ 44 /6
 
Under 13 Girls Isabella Roper 11=/ 16 2/6
 
Under 14 Boys Jeff Abraham 13=/ 30 3/6
 
Under 14 Girls Katie Rennie 3rd=/ 7 3/6 Qualified for TeraFinal Challengers
 
Under 15 Boys William Foo 1st5/6 Ultimo
 
Under 15 Girls Louise Head 1st/ 7 4/6 Ultima
 
Under 16 Boys Ewan Wilson 2nd=/ 19 5/6 Qualified for TeraFinal Challengers
 
Under 17 Boys David Starley 3rd/ 10 /6 Qualified for TeraFinal Challengers

Footnote: All those who did not qualify for the TeraFinal (including the Challengers event), but who scored 3½ or more, are entitled to enter the "Silver Plate" competition.