BJCA logo
Berkshire Junior Chess

Match Detail
Results - Primary Schools Jamboree
Date, Location:Thu, 10-Oct-2013, Dolphin School, Hurst
Further info:Jamboree format, boards, 4 rounds, 12 teams
See also:Last Season's results (Thu, 10-Oct-2013)


Player Results Crosstab for all players (with grades)

Caversham | Claires Court Junior Boys A | Claires Court Junior Boys B | Dolphin Orcas | Dolphin Piranhas | Dolphin Sharks | Downsway Primary | Earley St. Peter's | Marist Prep | Oratory Prep | Radstock

NumName1234TotNew Grade
   Caversham
21Euan Miles (723)b1+b6+b11-w16+3735
22Dev Parekh (694)b7+w27-w32-w2+2681
23Kiran Bahra (530)w43+w48+b58+b28+4560
24Alasdair Sutton (437)w39+b14+w54+b19+4464
25Jamie Penn (431)
 
   Claires Court Junior Boys A
31Jake Bains-Gillespie (1071)w36+w56+b51+w6+41081
32Harry Grayson (768)b27+w42+b22+w17+4799
33Max Pianta (654)w8+w13-b48-b3+2614
34Duncan Kenton (644)b49+b4+w44+b54+4656
35Matthew Watkins (482)
 
   Claires Court Junior Boys B
56Ojas Arora (475)w51+b31-w41+b1+3497
57Aditya Singh (527)b47+b17+b7+w37=565
58Johannes Dreischmeier (456)w18+w3+w23-b13-2455
59Kishan Clare (442)b9+w30+b49+w39+4486
60Andrey Todorov (421)
 
   Dolphin Orcas
16Hugo Wade (443)w11-w46+b26-b21-1432
17Arty Homewood (430)w52+w57-w12-b32-1408
18Kushal Tandon (423)b58-b28-w38+w43=405
19Alice Chonavel (344)b4-b44=b9=w24-1335
 
   Dolphin Piranhas
36Melanie Stewartb31-w26-b1+w11-1
37Archie McArthur (416)w42=b52+w2+b57=3434
38Lorcan Frielw48-w53+b18-w8-1
39Hector Suterb24-b49=w29-b59-½
40Adam Howard
 
   Dolphin Sharks
6David Winsor (735)b26=w21-b46+b31-712
7Brandon Gee (389)w22-b12-w57-w52+1367
8Jake Morris (409)b33-w43-b3+b38+2401
9Francesca Blackwell (450)w59-b54+w19=w49+447
10Joe Porter
 
   Downsway Primary
41Alex Beech (555)w46+w1+b56-b51+3530
42Jason George (640)b37=b32-w52+w27+615
43Kieran Laybourneb23-b8+w13+b18=
44Alex Dreww29+w19=b34-w14=2
45Benjamin Chamberlain (438)
 
   Earley St. Peter's
46Aneesh Kottamasub41-b16-w6-b26=½
47James Ma (473)w57-b2+w27-b12-1454
48Oliver Liles (435)b38+b23-w33+w53+3452
49Nathaniel Donker (507)w34-w39=w59-b9-½448
 
   Marist Prep
51Lucy Violab56-w11-w31-w41-0
52Erin Bamburyb17-w37-b42-b7-0
53Rebecca Augierw3-b38-b28-b48-0
54Grace Sheffieldw14-w9-b24-w34-0
 
   Oratory Prep
26Xavier Watsonw6=b36+w16+w46=3
27Aryaman Sangwanw32-b22+b47+b42-2
28Ben Wilsonb13-w18+w53+w23-2
29Eduard Stera Scottb44-b39+w4-1
30Alex Leedhamb59-0
 
   Radstock
11Nikhil Kadambadi (847)b16+b51+w21+b36+4863
12Jonathan Croos (814)w2+w7+b17+w47+4828
13Adil Omar-Mufti (762)w28+b33+b43-w58+3781
14Bhavya Menon (300)b54+w24-w4-b44=300

Notes:
  1. Num is simply a number assigned to the player at the start of the event.
  2. Each entry in the detail part of the table represents a match from the event.
  3. An entry consists of:
    • the colour used by the player as shown on the left of the row (w=white, b=black, in case you hadn't guessed)
    • the tournament number of the opponent (to find who the opponent actually was, look them up via the player num to name list given by the first two columns)
    • the result of the match (+: win, =: draw, -: loss).
    • empty results indicate that the player was a reserve for that round.
  4. If you hover your cursor over a match result, an information box will pop up giving details of the match.


Final Team Standings
1st Claires Court Junior Boys A 14
2nd Caversham 13
3rd= Radstock 12½
3rd= Claires Court Junior Boys B 12½
5 Downsway Primary 10
6 Oratory Prep 9
7 Dolphin Sharks 7
8 Dolphin Piranhas
9= Dolphin Orcas
9= Earley St. Peter's
12 Marist Prep 0