BJCA logo
Berkshire Junior Chess

Match Detail
Results - Under 9 Primary Schools Jamboree
Date, Location:Tue, 14-Jun-2016, Claires Court Junior Boys School
Further info:Jamboree format, 4 boards, 4 rounds, 5 teams
See also:Last Season's results (Tue, 14-Jun-2016)


Player Results Crosstab for all players (with grades)

Claires Court A | Claires Court B | Heatherside | Radstock | St. Nicholas

NumName1234TotNew Grade
   Claires Court A
1Teo Rybak (848)w16=b9+w6+w11-820
2Kida Zb17-w22+w15+w12-2
3Nayan Popat (644)b23-b13+b8+w9+3645
4Samuel Tschiesche (480)w20+b19+b24-b9+3470
5Haider-Ali Baig (405)*w7+*w13-*w6-1401
 
   Claires Court B
21Henry Dargan (507)w15+b6+b11-w16-2518
22Joshua Spanswick (502)b7+b2-b17=w20+513
23Theo Sullivan (454)w3+w8+w18+b13-3492
24Sam Jeffery (444)b9+b15-w4+w14+3472
25Tom Dargan (500)*w8+*b14+*b19-2531
 
   Heatherside
16Andrew Kirby (717)b1=w11+b10+b21+754
17George Godfrey (462)w2+b12-w22=b7+470
18Jake Townleyb13-w20=b23-w8+
19Ryan Russellw14+w4-b9-w25+2
20Jacob Fielding*b4-*b18=*b22-½
 
   Radstock
6Aditya Mali (462)b11=w21-b1-b5+475
7Chan-Yeong Lee (379)w22-b5-w12-w17-0326
8San Celik (385)b25-b23-w3-b18-0349
9Aarush Vivekanand (336)w24-*w1-w19+*b3-1314
10Seyaan Budhkar (359)*w12-b14-*w16-w4-0322
 
   St. Nicholas
11Callum Palmer (729)w6=b16-w21+b1+728
12Marcus Palmer (640)b10+w17+b7+b2+4664
13Lewis Ratcliffe (661)w18+w3-b5+w23+3655
14Harrison Burleigh (448)b19-w10+w25-b24-1426
15Thalia Burleigh (305)*b21-*w24+*b2-1323

Notes:
  1. Num is simply a number assigned to the player at the start of the event.
  2. Each entry in the detail part of the table represents a match from the event.
  3. An entry consists of:
    • the colour used by the player as shown on the left of the row (w=white, b=black, in case you hadn't guessed)
    • the tournament number of the opponent (to find who the opponent actually was, look them up via the player num to name list given by the first two columns)
    • the result of the match (+: win, =: draw, -: loss).
    • empty results indicate that the player was a reserve for that round.
  4. If you hover your cursor over a match result, an information box will pop up giving details of the match.


Final Team Standings
1st St. Nicholas 10½
1st= Claires Court A 10½
1st= Claires Court B 10½
4 Heatherside
5 Radstock