BJCA logo
Berkshire Junior Chess

Match Detail
Results - Primary Schools Jamboree
Date, Location:Thu, 13-Oct-2005, Dolphin School, Hurst
Further info:Jamboree format, boards, 4 rounds, 9 teams
See also:News article, Last Season's results (Thu, 13-Oct-2005)


Player Results Crosstab for all players (with grades)

Caversham A | Caversham B | Dolphin | Eagle House A | Eagle House B | Gorse Ride A | Gorse Ride B | Ridgeway | St. Nicholas

NumName1234TotNew Grade
   Caversham A
4Alexis Spyrou (853)b9+b6+b16+w5+4896
13Harsha Maturu (785)w15+b17+w12-w11+3800
22Tomas Pena-Walsh (774)b24+w27+w26+3785
31Toby Morris (617)b21-w30+w25+2619
40Charlie Powell (544)b37+w29+b37+3606
49Alec Newton (560)b41+w45+b38-2561
 
   Caversham B
7Ethan Rayer (562)w8+b5-b3-w6-1562
16George Bates (718)w19+w18+w4-b12+3710
25Jonathan Smith (500)w28=b21-b31-½489
34Josh Jonesw20+w29+b35-2
43Harry Holt (416)b36-w33-w54-0416
52Kate Bannister (503)b44+b41-b42-1477
 
   Dolphin
1Daniel Hallström (882)w6+b3-b2-w8+2877
10James Kirk (639)w18+1639
19Alex Hallb16-w8+b15+b23=
28Adam Pearson (627)w26+b25=w20+b30-625
37Sofia Hallström (485)w40-w32+b36+w40-2457
46Charlie Corcoran (466)bye+b39+w41-2452
 
   Eagle House A
3Alexander Manton-Jones (952)b18+w1+w7+b9+4974
12James Vonchekb11-b14+b13+w16-2
21Isaac Herring (689)w31+b26+w25+b24+4728
30Daniel Raynerb32+w20-b31-w28+2
39Amrita Dasguptaw42-w46-b44+w38-1
 
   Eagle House B
9Justin Parvissw4-b2-w6-w3-0
18Edward Beedhamw3-b16-b17+b10-1
27Sapan Maini-Thompsonb33-w23+b22-b20-1
36Jonathan Copeb43+w35-w37-w32+2
45Morgan Munrow38-b49-bye+1
54Luke Orechoffb43+1
 
   Gorse Ride A
2Rachel Davey (1105)b5+w9+w1+b14+41124
11Chris Marlow (504)w12+b15+w14-b13-2510
20Josh Gwiltw34-b30+b28-w27+2
29Jake Bland (605)w35+b40-b34-w33-1587
38Harvey Mannering (567)b45+w53-w49+b39+3592
47Aarron Coyle
 
   Gorse Ride B
8Thomas Slark (509)b7-b19-w5-b1-0484
17Robert Burtonb14-w13-w18-w15-0
26Zach Briggsb28-w21-w24=b22-½
35Kalan Thomasb29-b36+w23-w34+2
44Josie Dysterw52-w39-bye+1
53Alfred Wongb38+1
 
   Ridgeway
5Scott Anderson (648)w2-w7+b8+b4-2677
14Kazuki Yokota (707)w17+w12-b11+w2-2723
23Michael Welch (552)b24+b27-b35+w19=572
32Stuart Jonesw30-b37-w33+b36-1
41Jonathan Matthews (479)w49-w52+b46+b42-2501
 
   St. Nicholas
6Toby Wright (793)b1-w4-b9+b7+2773
15Ben Conner (405)b13-w11-w19-b17+1394
24Tim Ive (464)w23-w22-b26=w21-½441
33Ryan Marnerw27+b43+b32-b29+3
42Daniel Esteve (687)b39+bye+w52+w41+4712

Notes:
  1. Num is simply a number assigned to the player at the start of the event.
  2. Each entry in the detail part of the table represents a match from the event.
  3. An entry consists of:
    • the colour used by the player as shown on the left of the row (w=white, b=black, in case you hadn't guessed)
    • the tournament number of the opponent (to find who the opponent actually was, look them up via the player num to name list given by the first two columns)
    • the result of the match (+: win, =: draw, -: loss).
    • empty results indicate that the player was a reserve for that round.
  4. If you hover your cursor over a match result, an information box will pop up giving details of the match.


Final Team Standings
1st Caversham A 17
2nd Eagle House A 13
3rd= Dolphin 12
3rd= Gorse Ride A 12
5th St. Nicholas 10½
6th Ridgeway
7th Caversham B
8th Eagle House B 6
9th Gorse Ride B