BJCA logo
Berkshire Junior Chess

Match Detail
Results - UK Chess Challenge Southern GigaFinal
Date, Location:Sat, 15-Jul-2006 - Sun, 16-Jul-2006, Tidworth Community Centre, Wiltshire
See also:News article, Last Season's results (Sat, 15-Jul-2006)
Full Results: www.ukchesschallenge.com/GFResSAT_South06.shtml, www.ukchesschallenge.com/GFResSUN_South06.shtml
(Note: links to external sites may expire)

Note: this is an 'external' event. Only results for Berkshire players are listed.



Section Name Pos Points
Under 7 Boys Matthew Wadsworth 1st=/6 Lost playoff for "Ultimo" title;
Terafinal Challengers qualifier
Tom Vandersluis 4/6
 
Under 8 Girls Louise Head 4/6
Chloe Rogers /6
 
Under 8 Boys Nabeel Hussain /6
George Wilks 4/6
Sebastian Hickman 3/6
Alfred Wong /6
Jonathan Matthews 2/6
Aydin Hepsaydir 2/6
Giles Hutch 2/6
George Mackaness /6
William Ainslie 0/6
Otis Shilson 0/6
 
Under 9 Girls Frances Wise /6
 
Under 9 Boys Roy Zhang 1st/6 "Ultimo" - TeraFinal Qualifier
Ryan Chen /6
Jonathan Cope 3/6
Daniel Esteve 2/6
Harvey Jensen 1/6
 
Under 10 Girls Charlotte Ainslie 1/6
 
Under 10 Boys Philip Archer-Lock 1st/6 "Ultimo" - TeraFinal Qualifier
Daniel Noel 4/6
Reece Rogers /6
Alexis Spyrou 3/6
Kazuki Yokota 3/6
Ben Robinson 3/6
Aidan McCormack 3/6
Anthony Beaumont 3/6
Sam Goodwin /6
Nabeel Hussain 2/6
Tomas Pena-Walsh /6
 
Under 11 Girls Rachel Davey 3rd4/6 TeraFinal Challengers Qualifier
Helen Couper 3/6
 
Under 11 Boys Alexander Manton-Jones /6
Fenton Varady 3/6
Edward Wise 2/6
Deepuk Dehal 2/6
Peter Honey /6
Ben Ashton 0/6
 
Under 12 Boys George Tunstall 1st6/6 "Ultimo" - TeraFinal Qualifier
Adrian Archer-Lock 2nd/6 TeraFinal Challengers Qualifier
Robert Starley 3/6
 
Under 13 Girls Zoe Goodwin 2nd3/6 TeraFinal Challengers Qualifier
Yasmin Jones 1/6
 
Under 13 Boys James Adair 1st=/6 Lost playoff for "Ultimo" title;
Terafinal Challengers qualifier
Thomas McFaul 3rd5/6 TeraFinal Challengers Qualifier
Lalitesh Mohan 3/6
Jonathan Berry 2/6
Asitha Nanayakkara 2/6
 
Under 15 Boys Edmund Palka /6
 
Under 17 Girls Claire Morris 1st/6 "Ultima" - TeraFinal Qualifier
 
Under 17 Boys Stephen Cairns 2nd=4/6 TeraFinal Challengers Qualifier