BJCA logo
Berkshire Junior Chess

Match Detail
Results - Under 11 EPSCA Zone
Date, Location:Sat, 15-Mar-2008, Kennet School
Further info:Jamboree format, 20 boards (plus reserves), 3 rounds, 9 teams, BJCA grade bonus: 10 (for Berks players)
See also:News article, Last Season's results (Sat, 15-Mar-2008)

Final team standings below. Click on a team name for match details:
Berkshire | Buckinghamshire | Devon | Hampshire | Oxfordshire | Richmond | Somerset | Wey Valley | Wiltshire

Total Round 1    Round 2    Round 3
1Elliott Worsey 0Berkshire (2)0Wey Valley0Wiltshire0
2Sam Keat 2Richmond0Hampshire1Buckinghamshire1
3James Linsley-Parish 0Oxfordshire0Buckinghamshire0Richmond0
4Ben Newman 0Somerset0Oxfordshire0Wey Valley0
5Sam Williams 2Hampshire½Wiltshire1Somerset½
6Jack Searle 2Wiltshire1Richmond1Berkshire0
7James Royle 1Berkshire1Wey Valley0Oxfordshire0
8Adam Treagate 1Buckinghamshire1Somerset (7)0Hampshire0
9Marcus Colville 1Richmond0Hampshire1Wey Valley (10)0
10Max-Jem Raspin 2Oxfordshire1Berkshire0Wiltshire1
11Daniel Rumford 1Somerset1Buckinghamshire0Berkshire0
12Alex Griffiths 0Hampshire0Somerset0Richmond0
13Adam Batten 2Wiltshire1Oxfordshire1Wey Valley0
14Jacob Loewy 3Wey Valley1Buckinghamshire (13)1Oxfordshire1
15Edward Gow-Smith 2Richmond0Hampshire1Wiltshire (16)1
16Joshua Hemming 1Somerset0Buckinghamshire1Berkshire0
17Thomas Stephenson 0Berkshire0Oxfordshire0
17Samuel Tugrell 1Buckinghamshire1
18Andrey Kontayev Wey Valley½Wiltshire1Richmond0
19Annabelle Clay 1Oxfordshire (20)0Somerset1Wey Valley0
20Sarah Roberts 1Buckinghamshire1Hampshire (19)0Somerset0
21Samuel Tugrell 2* Oxfordshire1* Richmond (22)1
21Thomas Stephenson 0* Berkshire0
22Julian Barnes 1* Richmond1* Berkshire0* Somerset0
23Theo Orchard-Clark ½* Wey Valley0 * Somerset½ * Oxfordshire0
Totals:24½ 9 10
* - indicates a reserve board match

Final Team Standings
1st Wey Valley 47
2nd Richmond 42
3rd Berkshire 35 Third place awarded on tie break (more wins)
4 Oxfordshire 35
5 Somerset 34
6 Devon 24½
7 Hampshire 20½
8 Buckinghamshire 18
9 Wiltshire 14
The top 6 teams qualify for the final.